De betekenis van omgevingskwaliteit Gastcolumn Invulling geven aan wat omgevingskwaliteit kan zijn, is wennen. Dat is wat na lezing van 54 omgevingsvisies overblijft. 'Goede omgevingskwaliteit' is een van de doelen van de Omgevingswet, maar wat dit betekent wordt aan de lokale overheid overge laten. Architectuur Lokaal onderzocht of gemeenten hierop ingaan en zo ja, hoe ze dat doen. De term 'omgevingskwaliteit' komt sporadisch voor. Totdat 'omgevings kwaliteit' via de wet werd genoemd, werd voor het bepalen van ruimtelijke inrichting gesproken van 'ruimtelijke kwaliteit'. Deze term is in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening geïntroduceerd. Bij invulling van deze term werd teruggegrepen op de definitie die de Romeinse bouwmeester Vitruvius hanteerde voor het bepalen van de kwaliteit van bouwwerken: de balans tussen belevingswaarde, gebruikswaarde en toekomstwaarde. De Omgevingswet geeft geen definitie van omgevingskwali teit, maar brengt zaken die betrekking hebben op de leefomgeving zoals milieu, gezondheid en energie in verband met ruimtelijke inrichting - en dat alles liefst in samenhang en balans. Ga er maar aan staan als gemeente. En dan vervallen bij de inwerkingtreding van de wet ook nog de taken en bevoegdheden van de huidige monumenten- en welstandscommissies. Vincent Kompier Architectuur Lokaal Kijk op www.mijnomgevingsvisie.nl van Architec tuur Lokaal voor alle vastgestelde omgevingsvisies Omdat gemeenten nieuwe gemeentelijke adviescommissies moeten instellen, heeft de Vereniging Nederlandse Gemeenten onlangs de Modelverordening op de gemeentelijke adviescommissie uitgebracht. De modelverordening beschrijft hoe kwaliteitsadvisering onder de Omgevingswet zou kunnen functioneren. Maar hoe voorkom je dat 'omgevingskwaliteit' een technische-bestuurlijke optelsom wordt, of nog erger: een afvinklijst? Je zult de betekenis ervan handen en voeten moeten geven. Hoewel gemeenten weinig expliciet zijn in het beschrijven van omgevings kwaliteit valt te lezen dat zij proberen om daadwerkelijk invulling te geven aan wat omgevingskwaliteit zou kunnen betekenen. En dat is waar het om gaat. In gemeen ten worden gesprekken georganiseerd met inwoners, die hun ideeën en gedachten over omgevingskwaliteit kunnen spuien. Die ideeën komen terecht in afwegings- of handelingskaders die gemeenten opstellen, zoals lijsten met de belangrijkste kwa liteiten. Hoewel sommige kwalificaties voor de hand liggen, spreekt uit de kaders dat gemeenten hun best doen om grip te krijgen op omgevingskwaliteit. Praten met inwoners is dus essentieel. Immers, inwoners weten wat goed gaat in hun dage lijkse leefomgeving en wat verbetering behoeft. Kwaliteit is een lastig begrip en dat zal altijd zo blijven. Het is te hopen dat uitvoering van de Omgevingswet niet zal resulteren in het afvin ken van lijstjes, maar in een permanent gesprek van gemeenten en hun inwoners over de lastige zoektocht naar goede omgevingskwaliteit. Alleen daardoor komt de omgeving tot leven. december 2020 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 27