Special Gronings experiment ert, maar ook de historische dorpskernen van bijvoorbeeld Dorkwerd, Thesinge en Woltersum. Voor deze objecten gelden meer restricties en wordt op een andere manier geadviseerd ter voorkoming dat bijzondere panden zomaar kunnen worden gesloopt en vervangen. De gemeente is begin juni 2020 gestart met inzage en inspraak voor de bewoners. Daarna beslist de gemeente raad over het bestemmingsplan. Het is het volgen waard. Al zie je in de Groningse nor mering toch ook weer een afspiegeling van de normstelling van de officiële Monumen tenwet en blijft ook hier overeind dat het te beschermen erfgoed wel degelijk karakte ristiek en beeldbepalend moet zijn. Valt dierbare alledaagsheid überhaupt te beschermen? Zou die kunnen vallen onder de bescherming via ensemble-werking, zoals in de Monumentenwet geïntrodu ceerd? Zijn er aanvullende criteria gewenst? Het is een zoektocht waard. En alertheid van een ieder. Het Van Brakelplein in Groningen. In bovenomschreven gevallen speelt het ontbreken van een monumentenstatus of het ontbreken van een stads- of dorpsge zicht parten. Maar veel alledaagsheid zal nooit een monumentenstatus kunnen krij gen, omdat het nooit aan de criteria zal kunnen voldoen. Nieuwbouw aan De Beaufortlaan te Soest. De Groenekanselaan en Veldlaan te Groenekan. verdwijnen. Vaak zijn het incidenten, maar zo terloops gaat er, opgeteld, veel verlo ren. Een voorbeeld van zo'n terloopse sloop is ook te vinden in Groenekan. Door de bosschages schemert de oorspronkelijke bebouwing nog, maar op een bouwbord kondigt zich het einde aan. Hier verrijst Uilenstein. Bij Soest verdween een karak teristiek arbeiderswoninkje. In Amersfoort een niet heel fraai, maar wel geliefd woon huis aan de Utrechtseweg. In Bussum een gaaf woonhuis uit 1906. In dit verband is een experiment van de gemeente Groningen interessant. Dat er een zekere incongruentie is en de monu mentenbescherming - ondanks goede inten ties en doorwrochte praktijk - ook tekort schiet, wordt al langer erkend. Een enkele gemeente probeert dan ook om de drei gende sloopzucht te keren met aanvullende regulering. In Groningen staan veel waarde volle oude panden zonder status van monu ment of beschermd stadsgezicht. Onder lei ding van wethouder Roeland van der Schaaf worden alle panden en wijken van histori sche waarde, die niet worden beschermd als rijksmonument of beschermd stadsge zicht, geteld. De inventarisatie leidde tot 5.700 objecten met een karakteristieke of beeldbepalende waarde. Gebouwen met een kenmerkende architectuur, zoals in de Schildersbuurt, Zeeheldenbuurt en De Wij- 26 december 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 26