Special Huize Adriana Huize Adriana met alle schuren moest wijken voor een bedrijventerrein. vloeit voort uit andere behoeftes en eisen van de tijd. Die vragen om modernisering en kostenbesparing en effenen de weg voor nieuwe ontwikkelingen. Wat is daar mis mee? Denk aan onze eigen klerenkast. Daar gaan we zelf zo nu en dan doorheen om eruit de kleding 'die echt niet meer kan' te selecteren. Toch zijn beide onvergelijk baar. Het beantwoorden van de hierboven gestelde, lastige vraag als het gaat om ons erfgoed, is sowieso meer dan een puur indi viduele kwestie. Het gaat verder dan 'Is het een mooi, karakteristiek of beeldbepalend gebouw?' Laat staan 'Kan het nog wel?' Het heeft te maken met herinnering, gehecht heid en verbondenheid aan landschap of plek, identiteit, maar ook met kennis die met het verdwijnen ervan verloren gaat. Kennis over dat gebouw en die plek, over bewonersgeschiedenis, van gebruiken en als voertuig van verhalen. De Spaanse Polder, aan twee zijden omlijnd door de Schiedamse en Delfshavense Schie, herbergde eeuwenlang verbindings routes en jaagpaden, waarbij historische bedrijfsbebouwing de routes begeleidde. De boer-eigenaar had huize Adriana indertijd speciaal voor zijn 'meisje van stand' laten bouwen en de boerderij daarom het uiterlijk van een Kralings huis gegeven. Toen boerde rij en schuren wegens gebrek aan opvolging uiteindelijk leeg kwamen te staan, kwam het kavel op het netvlies van een ontwikkelaar. Diens businesscase pakte voor het histori sche ensemble ongunstig uit. Huize Adriana en de bijbehorende karakteristieke schuur met drie kappen, moest plaats maken voor een nieuw bedrijventerrein. Ondanks de schijnbare eeuwigheidswaarde van de plek en ondanks talloze protesten en oproepen van Heemschut en Historisch Genootschap Roterodamum om de sloop tegen te gaan en het gebied als beschermd aan te wijzen, viel het doek onverwacht snel en rigou reus. Eerst werd het karakteristieke groen, inclusief de monumentale bomen, gekapt en gerooid, daarna volgden schuren en woonhuis. Sfeerimpressies laten zien wat de toekomst voor het gebied in petto heeft: een bedrijfsverzamelgebouw van het type dertien-in-een-dozijn, zonder enige relatie met historie of context. Schrijnend in dit specifieke geval is dat het bedrijventerrein Spaanse Polder beschikt over voldoende alternatieve ruimte op het bestaande bedrij venterrein. Er is zelfs sprake van leegstand. Het mocht helaas niet baten bij de gemeen telijke beslissing om mee te werken aan de sloop. Nieuwe, economisch gedreven toe komstverwachtingen kregen voorrang en de historische gebouwen en daarmee ook het verhaal van 'Adriana' verdwenen met de sloop. Dit is maar één uit vele voorbeelden. Wie om zich heen kijkt, ziet ons landschap - zowel het landelijke als het stedelijke - op veel plekken razendsnel veranderen. Vrije uitzichten langs onze wegen zijn de laatste decennia op de schop gegaan ten behoeve van woonwijken, non-descripte kantoor tuinen en bedrijventerreinen. En door het hele land zie je dat individuele woningen, boerderijen of schuren plotseling kunnen Zo zijn er talloze voorbeelden, iedereen kent ze, waarbij, ondanks onze goed opge tuigde monumentenbescherming, nogal wat aan dierbaarheid en waardevols verloren is gegaan. Zo werd onlangs, bijna terloops, aan de rand van bedrijventerrein Spaanse Polder, het complete historische ensemble Huize Adriana, gelegen aan de Overschiese- weg, gesloopt. Geen monument. Althans, nog niet, ondanks dat CU-SGP raadslid Ger- ben van Dijk zich daar in de Rotterdamse gemeenteraad sterk voor maakte en veel succes had met zijn inspanningen om het op de politieke en publieke agenda te krijgen. Nieuwbouw met verdichting aan de weg Assen-Beilen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 25