Special Kwetsbaarheid van dierbare plekken Existentieel De Wieksloterweg in Soest, na sloop van een woning uit de jaren '50. teem dat maakt dat veel waardevol erfgoed behouden is gebleven. Bleef die bescher ming aanvankelijk nog steken op het jaartal 1940, de grens is inmiddels opgerekt naar de jaren vijftig en de belangstelling voor erf goed van later datum is gelukkig groeiende. Van overheidswege krijgen circa 61.768 rijksmonumenten, rond 41.000 gemeen telijke monumenten en plusminus 1.000 provinciale monumenten - alleen in de pro vincies Drenthe (ca. 295) en Noord-Holland (ca. 606) - bescherming. Op de pakweg tien miljoen adressen die Nederland kent, is dat ongeveer tien procent. Veel mensen kennen dierbare gebouwen en plekken, wat met schoonheid of unici teit niet altijd te maken hoeft te hebben. Zo blijkt onze directe woonomgeving, ook al gaan we er soms maar terloops aan voor bij, in ons geheugen gegrift. Het behoort tot ons ruimtelijke, 'contextuele' geheugen. Voor ieder van ons vormen gebouwen en plekken in de eigen omgeving een herken baar, vertrouwd decor. Noem het onze alle daagsheid. Ons brein ervaart die omgeving als vanzelfsprekend, juist omdat ze ons dagelijks Umfeld is. Plekken die, menen we, voor de eeuwigheid zijn. Als de sloophamer daar toch plotseling toeslaat en een tabula rasa wordt gecreëerd, kan dat een schok teweeg brengen: een vertrouwd beeld is in een oogwenk verdwenen. Regelmatig blijkt het belang van monumentenbescherming, die sloop of aantasting in sommige drei gende gevallen kan voorkomen. Maar toch, aan ons weloverwogen systeem van monu mentenbescherming zitten tegelijkertijd ook beperkingen. Om 'officieel' monument te worden moet aan formele criteria zijn vol daan. Voldoet een pand daar niet aan, dan is het pand niet beschermd, kwetsbaar en daarmee vogelvrij. Zeker 'alledaagsheid' komt voor bescherming vaak niet in aan merking. Op zich begrijpelijk, omdat een monumentenstatus gevolgen heeft. Daarbij, je kunt gebouwen beschermen, maar dan? Er zijn ook nieuwe en passende functies nodig om een gebouw levend te houden. Een leeg monument vormt evenzeer een probleem. Terwijl duurzame nieuwe functies in het licht van die bescherming niet altijd eenvoudig te vinden zijn, of niet te betalen. Dus ook om die reden is terughoudendheid bij aanwijzing geboden. Het is goed om in dit verband zo nu en dan een existentiële vraag te stellen. Immers, waarvoor zijn wij op aarde? Is het zo erg dat wat oud is, verdwijnt? Zo is het toch altijd gegaan? Veel van waar we nu naar kijken en waar we waarde aan hechten, kwam ooit in de plaats van iets anders. Het nieuwe Deze langhuisboerderij verdwijnt na ople vering van de nieuwe woning. Raamsdonk, Noord-Brabant. Aankondiging van een nieuwbouwproject te Berkel. regelmatig wordt Heemschut ingeschakeld en zo komt een en ander aan het rollen. In een heel aantal gevallen komt bescher ming uiteindelijk toch te laat, omdat er niets meer te redden viel. We beschikken in Nederland over een door dacht en doorwrocht systeem van monu mentenbescherming, waar we trots op mogen zijn. Grondlegger Victor de Stuers, vroeg al in 1873 om het in stand houden van historische bouw- en kunstwerken in Nederland. Hij kreeg navolging en door velen is gestreden voor het doortimmerde sys- WOLSWINKE De Utrechtseweg in Amersfoort, vlak voor de sloop. 24 HEEMSCHUT december 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 24