Special We kennen de voorbeelden allemaal. Al decennia passeren we gedachteloos een schuur, boerderij of woonhuis, doorkruisen een welbekende straat, met schijnbaar vaste en vanzelfsprekende ijkpunten. Tot plotseling het beeld wordt verstoord. Ramen en deuren worden dichtgetimmerd. Bouwhekken verschijnen, een grote container en sloophamer volgen. Een week later is dat bekende beeld verdwenen. Ekris, Woudenberg. Johanna van der Werff Slopen. We zijn er dol op.... In ons land worden per jaar rond de 13.000 woningen gesloopt. Daar zit van alles tussen en soms gaat er weinig mee verloren. Maar soms ook betreft het woningen die wel degelijk poten tieel monumentale waarde hebben of op de een of andere manier dierbaar zijn. En dan hebben we het nog niet over boerderijen, schuren, kerken, molens, kunstwerken en oude verbindingswegen, onverharde wegen, paden en bomen die verdwijnen. Minder in aantal, maar evenzeer van waarde. Nogal wat 'bouwwerken' worden weliswaar niet actief gesloopt, maar de tijd kan er onge stoord zijn werk doen. Onbewoond, onge bruikt en onbeschermd zien we de elemen ten in verlaten gebouwen of op plekken huishouden. Of informele slopers gaan hun gang: niets leuker dan de ruiten intikken van een oude fabriek of leegstaande boerderij. Soms gaat het om erfgoed dat op het punt staat om als monument genomineerd te worden en wordt leegstand bewust ingezet om daar sluipenderwijs een stokje voor te steken. Als het monumentwaardig erfgoed is, halen dit soort voorbeelden nogal eens de pers. Bewoners raken gealarmeerd, december 2020 HEEMSCHUT 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 23