RESTAURATIE Vakkundig zinkwerk aan- op het allerhoogste niveau brengen kan alleen worden gedaan door ervaren en gespecialiseerde zink- dakdekkersbedrijven. Wanneer het gaat om zeer bewerkelijke zinken onderdelen en extreme detailleringen, is een stuk vakmanschap en een goede samenwerking een must. JVK Ambachtelijke Dakbedekkingen uit Breda en Ossendrecht bracht de daken van de Sint Louis Kapel in Oudenbosch weer terug in oorspronkelijke staat. Advertorial Sonjo van Poortvliet Meesters in zink Voor het zinkwerk aan de koepel en de apsis bete kende dit onder meer het gebruik van gecertificeerde en hooggekwalificeerde producten van NedZink, het juiste bevestigingsmateriaal, een gegarandeerde kwaliteit van de solderingen en het mooi in een rechte lijn doorlopen van het zinken dakwerk. Omdat zowel de restauratieaannemer, de architect als JVK Daken BV aan ambachtelijke daken zelf de aller hoogste eisen stelden, was dit werk zeker niet weg gelegd voor ieder ambachtelijk en gespecialiseerd dakbedekkingsbedrijf. Net voldoende was absoluut niet voldoende, vonden de mannen van JVK Daken. Specialisme als sterke troef Op het gebied van restauraties aan dakbedekkin gen van monumenten is JVK Ambachtelijke Dak bedekkingen een onderscheidende speler. Als een van de weinige is het bedrijf ERM erkend voor zowel natuurleien, zinken, koperen en loden dakbedek kingen en voldoet het aan de KoMo-kwaliteitseisen. Bovendien heeft deze Brabantse onderneming een indrukwekkende lijst aan restauraties in Nederland en België op zijn conto staan: van de kathedraal in Antwerpen tot aan de RK kerk te Waalwijk en het Bredaas museum in Breda. JVK ambachtelijke dakbedekkingen onderscheidt zich naar eigen zeggen ook in de dakenmarkt door dat iedere vakman zijn eigen specialisme heeft. Inmiddels zijn de steigers gezakt en is de koepel in volle glorie te bewonderen, inclusief Nederlands fabricaat zinkwerk op het allerhoogste niveau! Kijk op www.jvkdaken.nl voor meer informatie. De koepel uit 1889 heeft 36 zinken ossenogen. Het ronde 'beverstaarten' dak en de tapse zinken banen op het dak van het apsis zijn ken merkend. Alles is hol en bol en handgemaakt in een zeer geprofileerde ronde vorm en in verstek. De lantaarn is eveneens van zink en later in de oorspronkelijke kleur geverfd. De tand des tijds De Kapel Sint Louis in Oudenbosch is meer dan 150 jaar oud. Zoals bij veel monumenten van deze respectabele leeftijd, speelden onder meer hout- rot, oude of verdwenen verflagen, vervuiling en vergane materialen het gebouw en de ornamenten parten. Decennialang moesten bitumen en zinken dakshingles en dakbedekking het schip en het apsis, het achterste gedeelte van de kapel, beschermen tegen aantasting en verval. Een taak die ze na al die jaren niet meer naar beho ren konden vervullen. Maar bovenal was de kapel in de loop der jaren haar oor spronkelijke mooie aanzicht verloren. Werk op hoog niveau Restaureren in oorspronkelijke staat was de uitdaging die RHD architecten uit Breda aangingen met bouwbe drijf Van Agtmaal uit Oudenbosch in samenwerking met de Bonth Van Hulten. De complete restauratie diende te vol doen aan de uitvoerings richtlijnen van de stichting Erkende Restauratiekwa liteit Monumentenzorg (ERM) en de kwali teitseisen van KoMo.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 22