HEEMSCHUT SI Bescherming naoorlogs erfgoed De 17 Verenigde Zeelanden actief Gebouw Zegelwaarden. NOORD-HOLLAND Haarlem - Inventarisatie, waardering en bescherming van wederopbouw erfgoed in Haarlem werd eind 2017 aan de gemeente Haarlem gevraagd door de gelegenheidscoalitie van het Cuypersgenootschap, de Historische Vereniging Haerlem en Bond Heemschut. En zo geschiedde. De gemeente schakelde hiervoor architectuurhistoricus Dolf Broekhuizen in, die onlangs zijn onderzoekrapport heeft uitgebracht. De drie erfgoedinstellingen hebben tijdens het onderzoek input geleverd, waaronder een short- en longlist van gebouwen en de inventarisatie uit 2012 van de Vereniging Haerlem. Verder zijn feedback en aanbevelingen gegeven op het conceptrapport. Het resultaat van het onderzoek: de ruimtelijke context van Haarlemse wederopbouwwijken en gebieden, zeventig bijzondere gebouwen en objecten, het voorstel om aanvullend twaalf gebouwen aan te wijzen als gemeentelijk monument, zestien gebouwen de Orde-2 status te geven en een planologische bescherming te rege len voor vijf wederopbouwwijken en twee gebieden. Bij de gemeentelijke monumenten zijn vooral andere gebouwen dan woningen zoals scholen en bedrijfsgebouwen voorgesteld; bij de Orde-2 status vooral woningen. Op zich een mooi resultaat, maar voor Heemschut toch te mager. Reden waarom aanvullend voor veertien gebouwen alsnog bescherming is gevraagd, met slechts twee honoreringen. Heemschut Noord-Holland beraadt zich op actie voor enkele van deze gebouwen. Eind 2018 werd om reden van urgentie door de drie erf goedinstellingen de status van gemeentelijk monument aangevraagd voor de Moeder van de Verlosserskerk en heeft aanwijzing plaatsgevonden. Peter Koppen ZEELAND Zeventien Zeeuwse erfgoedorganisaties heb ben besloten tot structureel onderling contact in een netwerk. Met behoud van ieders iden titeit en waar nuttig bereid tot samenwerking. Die organisaties variëren van maritiem erfgoed tot landschapsbeheer en van archeologie tot kerken en boerderijen. Van de kant van de provincie wordt dat initiatief gestimuleerd. Van veel kleine splintersubsidies wordt een grotere pot gemaakt en op projectbasis zou onderlinge samenwerking beloond kunnen worden zo is de verwachting. Ook ondersteuning door Erfgoed Zeeland ligt in die lijn. Voor het secretariaat van Heemschut Zeeland is deze stichting belang rijk. Erfgoed Zeeland beschikt over mensen, middelen, vergaderfaciliteiten, depots onder andere op basis van prestatieafspraken met de provincie. Grotere- en kleinere vrijwilligers organisaties die elkaar onderling steunen en afstemmen. Vooral elkaar goed kennen voor korte lijnen. Dat hangt vanaf nu niet meer af van toeval. Van een dergelijk netwerk kun je profijt hebben; meer effect en spankracht naar gemeenten bijvoorbeeld. Als er een probleem aangepakt moet worden en als er hulp of uit leg nodig is. Heemschut Zeeland hoopt er niet alleen profijt van te hebben maar ook aan bij te dragen. Samen de zichtbaarheid vergroten en er voor te zorgen dat monument en landschap niet achterop raken. Onze expertise, mede dankzij contacten op alle niveaus van onze lan delijke organisatie, staat immers buiten elke discussie. Arjen Drijgers 18 december 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 18