HEEMSCHUT SI Dorpsschool gesloopt? Theo Bosch paviljoen actief UTRECHT Elst - Aan de oostkant van het Utrechtse dorp Elst staat een voormalige dorpsschool uit 1902. Het gebouw is kenmerkend voor de scholenbouw in die tijd met grote ramen en sierelementen van gele bakstenen. Tijdens de mobilisatie van 1939 bood de school ook onderdak aan soldaten die de Grebbelinie moesten verdedigen. Rond 1970 kreeg de school een nieuwe bestemming tot dorpshuis en het bood ook onderdak aan de plaatselijke bibliotheek. Sinds 2012 staat het gebouw leeg. De gemeente Rhenen heeft plan nen om het gebouw te slopen en op de locatie nieuwbouw te realiseren. Heemschut Utrecht beschouwt het verdwijnen van de voormalige school als een groot verlies voor Elst. Zowel vanwege de karakteristieke architectuur alsook het belang van het gebouw voor de geschiede nis van het dorp. In overleg met de Historische Vereniging Rhenen heeft Heemschut Utrecht daarom bij de gemeente Rhenen het verzoek ingediend om het karakteristieke gebouw als dat de gemeente hierover uiterlijk eind dit jaar gemeentelijk monument aan te wijzen en een een beslissing zal nemen. nieuwe bestemming te geven. Verwacht wordt Gerhard Eshuis AMSTERDAM Tussen Amsterdam en de architect Theo Bosch (1940-1994) is sprake van een bijzondere relatie. Hij behoort tot de belangrijkste vernieuwers in de naoorlogse woningbouw en stadsvernieuwing zoals het Pentagon- complex bij de Zuiderkerk, de woonblokken aan de Palmdwarsstraat in de Jordaan en het Letterengebouw van de Universiteit van Amsterdam - het P.C. Hoofthuis - aan het Singel. Constante factoren in zijn werk zijn de aandacht voor de gebruiker of bewoner en de zorgvuldige inpassing in de omgeving. Dat geldt ook voor zijn laatste ontwerp, het Service Infor matiecentrum van de UvA, gebouwd tussen 1993-1995 als uitbreiding van het Administratiegebouw uit 1916 aan een nieuw gecreëerd plein op het Binnengasthuisterrein. Bosch ontwierp een paviljoen van bescheiden omvang, maar met een opvallende vorm: een ovale, vrij indeelbare plat tegrond, gevelpuien op een betonnen plint met glazen bouwstenen aan de bovenzijde die de fietsenkelder daglicht geven. Stedenbouwkundig is het interessant als beeldbepalend element aan het centrale plein, architecto nisch als kwalitatief belangrijk laat werk van Theo Bosch, een hoogwaardig voorbeeld van binnenstedelijke bouwkunst en cultuurhistorisch als zicht baar element uit een belangrijke periode van de universiteit op het terrein. Het paviljoen verkeert bouwtechnisch in goede staat en is gemakkelijk aan te passen aan een andere functie. Bovendien heeft het de status van rijksmonument. Niettemin dreigt het verminkt of opgeslokt te worden in de herontwikkelingsplannen voor het universiteitskwartier. Heemschut Amsterdam heeft het stadsdeel Centrum dringend verzocht het paviljoen te behouden. Jaap-Jan Mobron december 2020 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 17