HEEMSCHUT SI Dierense Sluis beschermd industrie. Stedenbouwkundig heeft het geheel waarde door de duidelijke samenhang met de bijbehorende bouwwerken. Door de opkomst van spoorwegen en gemotoriseerd vrachtver- Hyperscale datacentrum krijgen. Het grootste bezwaar van Heem schut Flevoland is de procedure en de aan tasting van Flevolands landschap. Met de procedure is formeel niets mis, maar het is een versneld proces (coördinatieregeling) op verzoek van een onbekende opdrachtgever. De aantasting van het landschap zal ontstaan door actief GELDERLAND Rheden - Op 2 juli heeft de gemeente Rhe- den besloten de Dierense sluis op de monu mentenlijst te plaatsen. Daarbij is afgesproken om onderzoek te doen naar met de sluis ver bonden elementen en structuren, waardoor het mogelijk wordt de bescherming nog ver der uit te breiden. Met dit besluit is een lang gekoesterde wens van Heemschut Gelderland in vervulling gegaan. Ter voorbereiding van de plaatsing heeft Heemschut een voorstudie laten doen door Ir G.J. Arends van de Stich ting Historische sluizen en stuwen Nederland. De sluis is een essentieel onderdeel van het Apeldoorns Kanaal en van belang voor de regio en de gemeente Rheden door de goede afleesbaarheid van de ontwikkelingsgeschiede nis. Het kanaal als geheel is een gaaf bewaard voorbeeld van de vele, in de 19de eeuw aange legde, kanalen en uniek voor Nederland, omdat het gevoed wordt door sprengen. De beteke nis ervan was groot voor de ontsluiting van bestaande landbouwgronden en de ontginning van uitgestrekte arealen woeste grond en later de ontwikkeling van landbouw, nijverheid en keer is het kanaal gefaseerd gesloten voor de scheepvaart en resteert alleen de waterhuis- houdkundige functie. De sluis vormt een waar devol ensemble in deze omgeving. Chris Scharten FLEVOLAND Zeewolde - De gemeente Zeewolde krijgt een Hyperscale datacentrum. De ruimte lijke en bestuurlijke procedures lopen nog, maar College en Raad zijn zo enthousiast dat deze ontwikkeling haar beslag wel zal de ruimtelijke omvang van deze voorgenomen vestiging. Deze bedraagt 166 hectare, ofwel drie forse landbouwbedrijven en omgerekend 332 voetbalvelden. Er is sprake van hyper- verdozing. De bedrijfspanden van het datacen- trum worden twintig meter hoog en overtreffen in hoogte alle bomen langs polderwegen en vaarten en de verderop gelegen boerderijen. De sfeer van het omringende landschap zal ver dwijnen. Het cultuurmonument Knardijk (zeven meter hoog) verliest hier haar belevingswaarde en weidse uitzicht. Er zijn ook andere bezwaren. Weliswaar niet aan erfgoed gerelateerd, maar juist daardoor vindt Heemschut Flevoland de aantasting van het landschap al even onwenselijk als de bestuurlijke gretigheid voor de nieuwe vestiging. Ben te Raa

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 16