Stadsgezicht bedreigd Veranda's bij Drentse cafes OVERIJSSEL Deventer - ICT-bedrijf Topicus wil een campus ontwikkelen tegenover het NS-station Deven ter in het beschermde stadsgezicht. Het bedrijf heeft samen met de gemeente een ontwikkel- perspectief opgesteld waarin mogelijke kaders zijn aangegeven om het gebied in te richten. Daarin staat dat de gemeente zich kan voor stellen dat de regels wat betreft de maximale hoogte in het huidige bestemmingsplan niet toereikend zullen zijn voor de nieuwe ontwikke ling. Een aanpassing van het huidige bestem mingsplan is dan onvermijdelijk. Heemschut Overijssel en Stichting Oud Deventer vrezen dat daarbij het beschermde stadsgezicht aangetast wordt. Volgens de erfgoedorganisaties heeft het beschermde stadsgezicht als doel bijzon dere historische karakteristieken te behouden en nadrukkelijk een plaats te geven in toekom stige ontwikkelingen. In de Monumentenwet wordt de aanwijzing van het beschermd stads gezicht in een bestemmingsplan geïntegreerd. In het bestemmingsplan binnenstad Deventer is vastgelegd dat de van oudsher aanwezige maatvoering, de hoogte van de gebouwen en de verticale geleding van de gevels het uitgangspunt vormen voor nieuwe ontwik kelingen. De bouwhoogte in dit deel van het beschermde stadsgezicht bedraagt tussen 12 en 16 meter. In het ontwikkelperspectief wordt de mogelijkheid geschetst een toren te bouwen op de hoek van de Keizerstraat en de Singel, van meer dan 24 meter. De erfgoedorganisa ties vinden iedere verhoging boven de hoogte van de historische stad een aantasting van het beschermde stadsgezicht en willen daarom dat het bestemmingsplan op dit punt ongewijzigd blijft. In een brief aan B W hebben zij hun bezorgdheid over dit onderdeel van het ontwik kelperspectief uitgesproken. Peter Dekker DRENTHE the. Het project is breed opgezet, zowel de architectonische als bouwkundige aspecten worden onderzocht, maar zeker ook de sociaal culturele en economische betekenis komt aan de orde. Hiertoe wordt een aantal aanspre kende voorbeelden uitgezocht. Een uitgebreide inventarisatie van fotomateriaal uit het Drents Archief heeft plaatsgevonden. Dit materiaal is redelijk gedocumenteerd en een verfijnings slag werd gemaakt zodat de documentatie per foto/locatie zo optimaal mogelijk wordt. En fysiek voert de commissie nu een inventari satie uit van nog bestaande voorbeelden. Het uiteindelijke doel is om na afronding van het onderzoek eind volgend jaar tot een publicatie te komen. Gerard de Vries De Aanleg in Deurze. In november vorig jaar heeft Heemschut Dren the het besluit genomen om een erfgoedstudie rond het thema Drentse cafés en hun veran da's - een in Drenthe vroeger, maar ook nu nog aansprekend fenomeen - uit te voeren. De bloeitijd van de café-veranda's was omstreeks 1890-1950. De meeste zijn gebouwd in het vroege begin van de vorige eeuw. Inmiddels zijn ze grotendeels verdwenen, maar gelukkig zijn er nog enkele behouden. De aanleiding g voor het project is dat het bijzonder erfgoed is IZ en dat er geen publicaties bekend zijn, noch dat er in historisch opzicht iets gedocumen- zn teerd is. Het Drents Archief beschikt gelukkig over een uitgebreide fotodocumentatie van oorspronkelijke cafés met veranda's in Dren- december 2020 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 15