GRONINGEN U vraagt, wij draaien! FjjYSLAN Nieuw erfgoedbeleid Den Horn - In het Nederlandse monu- mentenbestel is het zo geregeld dat de gemeente de handhaver is als een rijksmo nument niet onderhouden wordt. Als het monument niet meer te redden is, kan de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) de monumentenstatus intrekken. Dit kan bijvoorbeeld gebeuren als een monument tot de grond toe afbrandt. Maar de basis gedachte achter een monumentenstatus is natuurlijk dat het object doorgegeven wordt aan latere generaties. Wanneer een eige naar van een monument nalaat onderhoud te plegen, verwachten wij van instanties dat ze de eigenaar bewegen het onderhoud als nog uit te voeren. Wat wij niet verwachten is dat de RCE toegeeft aan de wens van de eigenaar om de monumentenstatus op te heffen, omdat deze op de plek een parkeer plaats voor landbouwwerktuigen wil maken. Dat gebeurde bij een monumentale kop- hals-romp boerderij in Den Horn, even ten westen van de stad Groningen. Anders dan de RCE zijn wij van mening dat de monu mentale waarden in essentie niet aangetast zijn. De eigenaar was alvast begonnen met het slopen van de schuur, maar dit is door de gemeente tegengehouden. Heemschut Groningen heeft een zienswijze ingediend bij de RCE en gelijktijdig een handhavings- verzoek bij de gemeente neergelegd. Tot nog toe blijft het van hun kant oorverdovend stil Gijsbert Boekschoten De Fryske Marren - In de gemeente is sinds begin 2020 een nieuw erfgoedbeleid voor gemeentelijke monumenten van kracht. Hard nodig omdat de fusiegemeente van Skaster- lan, Lemsterland, Gaasterlan-Sleat en een stukje Boarnsterhim een lappendeken aan erfgoedbeleid kent. Heemschut is positief De Fryske Marren leewolde. Haarlem Deventer Rheden Een van de nieuwe monumenten in Terherne. over dit geharmoniseerde erfgoedbeleid, maar waarschuwt dat erfgoedbescherming nooit af is en heeft de gemeente op het hart gedrukt om ook de overige karakteristieke panden en objecten tegen sloop te beschermen omwille van de ruimtelijke kwaliteit en toeristische aantrekkelijkheid van dit Friese Merengebied. En waar sloop en nieuwbouw onvermijdelijk is een beeldkwaliteisplan te eisen. Eerder aan gewezen gemeentelijke monumenten blijven hun status onverminderd houden. Ook nieuwe gemeentelijke monumenten werden aange wezen, zoals in het vroegere Skarsterlan en Boarnsterhim. De gemeente gaat zo'n 200 gemeentelijke beschermde parels tellen. Het vroegere Lemsterland behoudt al zijn gemeen telijke monumenten, maar nu wel verdeeld in drie categorieën. De aanwijzing als gemeente lijk monument gaat op basis van vrijwilligheid van de eigenaar. Te prijzen is dat de gemeente voor de gemeentelijke monumenten van de eerste en tweede categorie een restaura tiesubsidie in het leven heeft geroepen en dat meer menskracht op het gemeentehuis voor erfgoed is aangesteld. De Fryske Marren schept orde in de gemeentelijke monumenten. Goed voorbeeld, maar vergeet de rest van de karakteristieke panden niet. Paula Voorthuijsen 14 december 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 14