MAG WEG Spraakverwarring METHODIEK HERBESTEMMING Karianne Vandenbroucke Karianne Vandenbroucke. Gebiedsgericht denken aandacht en deskundigheid veel ten goede kunnen keren. Ergoedproffessional Vandenbroucke werd opgeleid als ingenieur-architect aan de Uni versiteit Leuven en behaalde een Master of Science in Conservation of Monuments and Sites aan het Raymond Lemaire Internatio nal Centre of Conservation. Daarna werkte ze onder andere bij Fritz, Rappange Part ners architecten en als restauratiearchitect bij Vereniging Hendrick de Keyser. Bij het Amsterdamse architectenbureau Rijnboutt begeleidt ze collega's die te maken heb ben met gebouwd erfgoed en heeft ze haar inbreng in het restauratie- en herbestem mingsproces. In die 'tussenwereld' onder vond ze hoeveel spraakverwarring er is in de wereld van herbestemming en transformatie. Vandenbroucke: 'Het is werkelijk een andere taal die men spreekt. Logisch ook. De uit- Karianne Vandenbroucke Mag dit weg; methodiek voor herbestemming. 128 pag. Prijs 29,95. Geïllustreerd, kleur. NAi Boekverkopers. ISBN 978-94-6208-557-2 www.nai010. com/nl/publica- ties/mag-dit-weg/245817 naioio uitgevers panden. Teruggaan naar de oorsprong. Prachtig om te doen. Veel erfgoeddeskun digen willen dat het bij die historische tijd laag blijft. Men plaatst het liefst een stolp over de historische stad. Dat is natuurlijk vreemd. Een stad is organisch gegroeid en niet in één keer, in een bepaalde peri ode gebouwd. Als herbestemmingsarchitect kijk ik veel meer naar het nu, naar de toekomst en naar de betekenis van het gebouw in zijn context. De nieuwe tijd laag moet zich verhouden tot die toekomst en heeft daarbij betekenis in de verhou ding tussen het gebouw en zijn omgeving. Dus de veelgehoorde kreet "van objectge- richt naar gebiedsgericht denken" heb ik zelf ervaren. Gelukkig is er steeds meer aandacht voor die verschillende tijdlagen uit de historie. De erfgoedwereld en de architectuur komen elkaar steeds vaker tegen. Ik hoop dat mijn boek een tool in die relatie is, een methodiek om elkaar beter te leren begrijpen en te inspireren. Daarmee is een interessante wereld te winnen.' gangspunten verschillen. Restauratiearchi tecten willen conserveren en herstellen. Daar zijn ze goed in. Architecten willen iets nieuws ontwerpen. Dat is hun stiel. De kunst is om beide te verenigen waar dat kan. Wan neer je verschillende talen spreekt, weet je dat alleen niet van elkaar. De verschillen blij ken pas als je je als erfgoedspecialist in de wereld van die ander - de architect - begeeft, of omgekeerd. Ik heb talloze malen de vraag voorgelegd gekregen: 'Mag dit weg?' Elke keer opnieuw legde ik uit waarom iets niet of wel weg kon. Zo kwam ik op het idee om te zoeken naar een bredere methodiek om de spraakverwarring op te lossen en dit soort vragen te beantwoorden. Dat doe ik aan de hand van een drietal praktijkvoorbeel den waar door Rijnboutt aan gewerkt is: het voormalig hoofdkantoor van De Telegraaf c en The Garage, beide in Amsterdam en het onlangs geopende Post Utrecht.' cf 'Ook mijn eigen opvatting evolueert. Vroeger kon ik me beperken tot het pure restaura tiewerk, het liefst van 17de en 18de-eeuwse december 2020 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 13