Herbestemming is hot. We zien in den lande voortreffelijke, maar ook minder geslaagde voorbeelden. De praktijk vertoont een gapend gat tussen opvattingen van restauratiearchitecten en 'reguliere' architecten. Toen Karianne Vandenbroucke als erfgoedspecialist ging werken bij het architectenbureau Rijnboutt, zag ze hierin aanleiding tot een methodisch boek, met de veelzeggende titel: Mag dit weg. Herbestemmen heilzaam? Johanna van der Werff Na de Tweede Wereldoorlog kreeg het voor uitgangsdenken Nederland stevig in de greep. Talloze leegstaande panden werden gesloopt om er iets nieuws voor in de plaats te zetten. Deze wederopbouwwoede onder vond al in de jaren '70 kritiek en leidde onder meer tot de kraakbeweging en tot veel parti culiere groepen die zich tegen sloop keerden. Mede onder invloed daarvan sloeg de stem ming vanaf de jaren '90 volledig om. In die jaren werd in eerste instantie vooral industri eel erfgoed te betekenisvol gevonden om zo Post Utrecht, nu bibliotheek. maar te slopen. Steeds vaker zochten pio niers naar nieuwe bestemmingen voor karak teristieke fabrieksgebouwen. Regelmatig ging daar een aanwijzing tot rijksmonument mee gepaard. Inmiddels betreuren we bijna collectief dat veel erfgoed zo rücksichtslos is gesloopt, behoort herbestemming tot de praktijk van veel architectenbureaus en zijn herbestemde gebouwen niet meer uit ons dagelijks leven weg te denken. Dat we tegenwoordig veel gebouwen een tweede kans geven, is belangrijk en een verworvenheid waar door talloze perso nen terecht fel voor gestreden is. Erfgoed bepaalt onze identiteit, geeft inzicht in his torie en hergebruik van een gebouw is in veel gevallen ook duurzaam. Maar de prak tijk is weerbarstig. Het is niet altijd eenvou dig om een oud gebouw een nieuwe func tie te geven. Hoe maak je van een kasteel een wellnesscentrum? Hoe kom je van een school tot een woongebouw? Niet altijd gebeurt het met evenveel gevoel voor de historie. Er zijn voorbeelden waarbij nieuwe functies afbreuk doen aan het oorspron kelijke gebouw en de geschiedenis, omdat ingrepen vanuit puur praktische bruikbaar heid of om commerciële doeleinden worden gedaan. Of vanuit onwetendheid. Soms is het de vraag wat er dan eigenlijk resteert? Alleen een facade? En wat hebben we dan bereikt? Het zijn die knelpunten tussen bestaand gebouw en programma waar zorg, 12 december 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 12