Erfgoedprijs Adviezen RCE online Erfgoednieuws Dakpannenmuseum zoekt onderdak De jaarlijks terugkerende kosten van huur van het gebouwtje, de opslag, energiekosten en belasting beginnen scheuren te vertonen, terwijl Mombers zelf ook op leeftijd komt. Gesprekken met een aantal organisaties zijn gaande, maar wie Huub Mombers kan helpen aan de gouden tip mag hem mailen: info@dakpannencollectiemombers.nl Huub Mombers is mister dakpan. Zijn collectie, ondergebracht in een klein kerkje in het Gel derse Alem, is van nationaal belang vanwege de enorme compleetheid. Vrijwel alle in Neder land voorkomende modellen en fabricaten zijn net als nokvorsten, hulpstukken zoals gevel-, boven-, onder- en ventilatiepannen, pirons, broekstukken en dakkammen aanwezig. De collectie omvat inmiddels 3500 verschil lende modellen, van de vroegste Neder- <D landse pannen uit het eind 13de eeuw tot en met de meest recente. O De Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN), waarbij meer dan zestig organisaties zijn aangesloten, gaat vanaf 2021 twee jaarlijks een erfgoedprijs uitreiken: de FIEN Industrieel Erfgoedprijs. De onderscheiding is een eerbetoon aan initiatieven die hebben geleid tot restauratie en herbestemming. De FIEN-prijs is bedoeld om particuliere activiteiten voor behoud, restauratie en herbestemming op industrieel erfgoedterrein in het zonnetje zetten en ten voorbeeld te stellen voor navolging. Bedoe- ling is dat de FIEN Industrieel Erfgoedprijs voor het eerst wordt uitgereikt in 2021. Aanmeldingen voor de prijs kunnen doorge geven worden aan secretaris@industri- eel-erfgoed.nl. Men kan een eigen project of dat van een ander voordragen. In de aan melding dient een omschrijving te staan van het project en van de redenen waarom dit project voor de prijs in aanmerking komt. De termijn van aanmelden voor de deze eerste prijsuitreiking sluit op 31 december aan staande. Alle voorwaarden vindt u op https:ll www.industrieel-erfgoed.nllnieuwslfien- industrieel-erfgoed-prijs Impressie van het plan voor de Vredestein- fabriek in Doetinchem. LU <D .Q CD 5 O De adviezen van de Rijksdienst voor het Cul- tureeel Erfgoed (RCE) over rijksmonumenten zijn voortaan openbaar en online in te zien. Door deze beslissing krijgen alle betrokke nen in het erfgoedveld inzicht in de manier waarop de RCE de algemene uitgangspunten voor de omgang met monumenten toepast in zijn adviezen. Het publiceren sluit aan op de ambitie van de Rijksoverheid om zo veel mogelijk overheidsinformatie eenvoudig toe gankelijk te maken. De wens van de RCE is dat de adviezen steeds vaker een rol gaan spelen in de gesprekken over erfgoed. Voor het verbouwen of restaureren van een rijksmonument is een omgevingsvergunning nodig, die de eigenaar bij de gemeente aan vraagt. In geval van rijksmonumenten vragen gemeenten bij plannen met ingrijpende wijzi gingen advies aan de RCE. Nieuw is dat het advies voortaan online beschikbaar komt, twee weken nadat de RCE het heeft aange boden aan de gemeente. Heemschut juicht deze openbaarmaking en de transparantie van harte toe. Wij zijn in de afgelopen jaren meermalen geconfronteerd met zaken waarbij gemeenten niet het beno digde advies inwonnen bij de RCE of zelfs adviezen bewust achterhielden om zo het politieke proces te beïnvloeden. De adviezen zijn te vinden via: https:llwww. cultureelerfgoed.nllonderwerpenlomge- vingsvergunningluitgebrachte-adviezen- over-rijksmonumenten december 2020 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 11