Eén pijler voldoet niet... Openbare verkoping Jan Arends (1738-1805): Gezicht op de tuin aan de achterzijde van het Huis Sint Jan te Heere te Domburg. Heemschut Zeeland en de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) gaan hem hel pen. Want zo'n enorme paal verplaats je niet zomaar even en bovendien hoe regel je een nieuwe plek die de verdwenen buitenplaats recht doet? Dus in overleg treden met de gemeente Veere en op zoek gaan naar die historische plek waar ooit de entree tot de buitenplaats was. Dat laatste viel nog niet mee, want alle oude afbeeldingen - onder andere de schit terende aquarellen van Jan Arends - laten veel van de oude grandeur zien, maar niet de toegangspartij. Oude topografie van Hat- tinga uit de 18de eeuw tot de Bonnebladen van de topografische kaart begin 20ste eeuw geven twee entree-mogelijkheden te zien. En ook georeferentie was nodig op het hui dige kaartbeeld, want de doorgaande weg is na 1945 een beetje veranderd. Geluk kig laat ook het Hoogtebestand Nederland nog duidelijke verborgen contouren van het landgoed zien in de huidige topgrafie. Een plek werd bepaald die zowel de histori sche locatie benadert als passend is, zicht baar aan de doorgaande weg en met een heldere landschappelijke referentie door de oprit van een boerderij in het perspectief. Een entree tot een voorname buitenplaats hoort meer te zijn dan een verweesd geraakte helft van een tweeling. Bouwmeester Van Baurscheidt mag zich - als voorvechter die hij was van de symmetrie volgens de klassieke regels en harmonische verhoudingen - niet in zijn graf omdraaien. Heemschut Zeeland en de SLZ hebben zich tot doel gesteld de pij ler van Jaap Minderhoud goed te bezorgen, terug naar huis was de eerste stap. De vol gende was te gaan voor een complete toe gangspartij met een tweede entreepaal, die geen vragen maar juist herkenning oproept voor wie door Sint Jan komt. Wellicht is die tweede pijler nog dieper in de klei gezakt. Daar heeft de archeo logie tegenwoordig moderne opsporings technieken voor. En zo niet, dan is die bij te maken. Dat betekent een aparte pro jectbegroting en een lobby voor financie ring. En uiteraard bestuurlijke steun van de gemeente Veere om deze markering van vergeten buurtschappen een nieuwe impuls te geven. De grandeur van de 18de eeuw komt niet terug, maar de herinnering daaraan wel. Bijna alle onderdelen van de buitenplaats zijn eind 19de eeuw openbaar verkocht. Uitgezonderd daarvan waren vijf tuinbeel den. Ze zijn ver van hun Zeeuwse roots in Zwolle beland via Jacoba Schorer die voor 1/28 in de erfenis deelde. Daar zijn ze tot op de dag van vandaag te bezichtigen op landgoed Schellerberg. Het zijn mooie, klas siek geïnspireerde beelden, maar ook een 'neger' en een 'negerin'. Het testament van de laatste eigenaar, jonker Versluys, wilde overigens dat de opbrengst van de buiten plaats voor het grootste deel gebruikt zou worden om een van de eerste, rond 1830, afgescheiden Gereformeerde Gemeenten in Nederland te huisvesten in het nabijgelegen Aagtekerke. Heemschut Zeeland en SLZ willen het verhaal van Sint Jan ten Heere blijvend vertellen. 8 HEEMSCHUT september 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 8