Trans 13, Utrecht Karel Loeff Een bouwval was het toen Paul Smit het pand in hartje Utrecht in 1970 kocht. Vloeren en plafonds waren weg, de trap nauwelijks beloopbaar. Water, licht en gas waren afgesloten, krakers hadden het pand bezet. Daarvoor was het jarenlang in ge bruik bij een antiquariaat. Maar de nieuwe eigenaar Paul Smit zag de kwaliteiten en de mogelijkheden. Met zijn hele ziel en zaligheid zette hij zich in om stapje voor stapje het huis te restaureren. Daarbij deed hij bijzondere ontdekkingen. In de zaal aan de achterzijde kwam het unieke 18de-eeuwse strokenbehang in rococo-stijl achter dikke lagen tevoorschijn. Met zorg werd het gerestaureerd. De indruk bij binnenkomst in deze zaal is verpletterend. Dat komt ook door de inrichting die Paul en zijn partner hebben verzameld. Van meubelen die passen in de stijlperiode van de kamer tot een collectie Haags Porselein: elk detail klopt. De vergulde spiegellijst die nog ontbrak is de laatste kroon op zijn werk. Het is een kopie van een spiegellijst uit een ander 18de-eeuws Utrechts pand. In de voorkamer staat de 17de eeuw centraal: ook hier vormt de kamer met de schouw, betimmeringen, meubels en voorwerpen als een stijlkamer een echt ensemble. Het goudleerbehang kocht Smit van een antiquair. Het zou afkomstig zijn van kasteel Rosendael bij Arnhem. Boven bevindt zich een 19de-eeuws ingericht vertrek dat refereert aan een vroegere bewoner van het huis. De dichter Hieronimus van Alphen schreef daar eind 18de eeuw vele gedichten. Zijn bekendste werk kennen we bijna allemaal: 'Jantje zag eens pruimen hangen....' Smit is nu op een leeftijd gekomen dat hij afscheid gaat nemen van zijn levenswerk en zijn passie. Jan Willem Andriessen van Erfgoedmakelaar Redres zal de verkoop begeleiden. Want ondanks het feit dat het pand een rijksmonument is, staat voor Smit vast dat alleen bij een echte liefhebber zijn erfenis in goede handen is. september 2020 HEEMSCHUT

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 5