Ook dit is Heemschut. Nu al in actie voor een erfgoedzorg in een nieuwe regeerperiode WAT WORDEN UW UITDAGINGEN VOOR DE NIEUWE REGEERPERIODE? GEEF ERFGOED EEN PLEK IN UW VERKIEZINGSPROGRAMMA COVID-19 zet de wereld op zijn kop. Nederland zag er letterlijk even anders uit, met stille straten en pleinen. Op weg naar een nieuwe realiteit gaan we in ons land opnieuw of verder aan de slag met dat waar we voor staan. Met alle onzekerheden over het nieuwe normaal, vragen we uw aandacht voor een vijftal grote thema's waar erfgoed een belangrijke rol bij speelt. Erfgoed is het visitekaartje van Nederland, het cement in de samenleving en een niet te onderschatten economische factor. Het huidige erfgoedbeleid deugt. Maar er zijn zorgen over een aantal toekomstige ontwikkelingen. HEEMSCHUT 1. Erfgoed KLIMAAT De effecten van klimaatverandering zullen de komende jaren meer zichtbaar worden. Droogte, wateroverlast en bodemda ling zijn sluipmoordenaars voor groen en monumentaal erfgoed. Voor het behoud van dit erfgoed moet geïnvesteerd worden in kennis over en aanpak van funderingsproblematiek. De effecten van droogte, warmte en extreme weersomstandigheden hebben effect op de duurzaamheid van ons monumentenbestand, maar ook voor tuinen en parken rond historische buitenplaatsen in ons land. Wij vragen u extra te investeren in kennisontwikkeling en budget te reserveren voor ondersteunende maatregelen voor eigenaren. Dit kan door het reserveren van budget voor een programma Erfgoed en Klimaat. 2. Erfgoed LEEFOMGEVING De druk op de ruimte blijft ook de komende jaren naar verwach ting groot. Er zijn meer woningen nodig, onze infrastructuur blijft groeien en de energietransitie vraagt via de Regionale Energie Strategieën een groot ruimtebeslag met zonnevelden en windturbines. Ons erfgoed bevindt zich in deze ruimtelijke context. Hoe gaan we op een verstandige manier om met onze beschermde kastelen en historische buitenplaatsen, landgoe deren, beschermde stads- en dorpsgezichten, archeologisch en agrarisch erfgoed en molens? Hoe zorgen we ervoor dat ons erfgoed geen losse pareltjes zijn tussen een landschap met woontorens en distributiecentra? Een programma rond Erfgoed en Leefbaarheid kan zorgen voor meer draagvlak bij burgers, die - met een nieuwe Omgevingswet - moeten participeren in per 2022 volstrekt onontgonnen en nieuwe besluitvormingstra jecten. Duurzaamheid en leefbaarheid, te combineren in én rond ons erfgoed: dat is de uitdaging voor de toekomst. 3. Erfgoed DIGITALISERING COVID-19 heeft ons laten zien wat het belang is van digitalise ring als we niet de straat op mogen. Nederland doet het op dat gebied best goed. Echter, voor erfgoed zijn er nog meer slagen te maken. Wij pleiten voor een extra investeringsbudget Erfgoed en Digitalisering om het bestaande erfgoed nog beter te ontsluiten, van archieven tot monumenten, en te zorgen voor een betere aansluiting op de vragen van de consument. Bovendien schept dit mogelijkheden voor betere monitoring van het erfgoed. 4. Erfgoed ONDERNEMERSCHAP De huidige pandemie en de door het kabinet getroffen nood maatregelen laten zien dat gesubsidieerde overheidsinstellingen kunnen overleven dankzij een noodfonds. Echter: de afgelopen decennia heeft de overheid juist ingezet op marktwerking. Juist deze instellingen en organisaties dreigen nu hiervan het slacht offer te worden. Hetzelfde geldt voor particuliere eigenaren van mobiel erfgoed, zoals varend erfgoed. Particuliere instandhouders en cultureel ondernemers hebben laten zien heel veel te kunnen zonder grote overheidsbijdragen, maar als bezoekers wegblijven valt hun omzet weg en daarmee hun basis om voort te kunnen bestaan. Wij nodigen u uit om met het erfgoedveld na te denken over de balans tussen aanwijzing en bescherming, subsidies en verdienmodellen, omdat onderne merschap en marktwerking net zomin zelfstandig kunnen blijven bestaan als sterk gesubsidieerde instellingen en objecten zonder concreet gebruik. 5. Erfgoed PARTICIPATIE Vrijwilligers vormen de basis van onze participatiesamenle ving. De gepassioneerde betrokkenheid van tienduizenden vrijwilligers vormt een belangrijke kracht voor ons erfgoed. Professionele medewerkers van erfgoedinstellingen zorgen ervoor dat vrijwilligers een zo goed mogelijke bijdrage kunnen leveren. Evenwichtige aandacht voor het belang van profes sionals én vrijwilligers in de erfgoedsector is noodzakelijk. Juist nu, wanneer de grootste groep vrijwilligers tot een kwetsbare doelgroep behoort. Voor de komende verkiezingsperiode zijn bovenstaande punten voor de gezamenlijke erfgoedorganisaties de hoofdlijnen van wat wij signaleren. Wij vragen u om erfgoed op te nemen in uw verkiezingsprogramma, omdat ons erfgoed de identiteitsdrager is voor een leefbaar Nederland. Voor de komende verkiezingsperiode zijn dit voor ons - de samenwerkende organisaties binnen het erfgoedplatform van Kunsten '92 - de belangrijkste punten. Wij vragen u om erfgoed op te nemen in uw verkiezingsprogramma, omdat ons erfgoed de identiteitsdrager is voor een leef baar Nederland. Kunsten '92 CRFGoeDveReniGinc

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 47