Automatendraaierij Maatwerk De Goederen produceert veel producten volgens de DIN-normering of volgens teke ning en/of monster. Stans- en walsmachines van onder meer de firma Linde uit Wupper- tal zijn nog steeds in gebruik. Ook worden producten gemaakt met mallen die zelf zijn ontwikkeld. Het bijzondere van het bedrijf is dat men nog steeds maatwerk metaal kan leveren, in afwijkende vormen. Door mee te denken in oplossingen weet het bedrijf tegen relatief lage kostprijs producten te vervaardi gen in zowel kleine als grote hoeveelheden, in staal, rvs, aluminium, messing of koper. Misschien dat, mede door de internationale crisis die ons op de feiten drukt hoe belang rijk lokale productie is, voor De Goederen BV een mooie toekomst is weggelegd. Of dat ook voor de machines van de automaten draaierij het geval is, valt te bezien. maal nog steeds bij naam en ziet ze, net als zijn machines, als zijn kinderen. De rondgang begint bij de schakelkasten, die dateren uit een ver verleden. Deze zijn niet meer in gebruik omdat ze zijn afge keurd, maar horen zeker bij de 'collectie'. Met het aanzetten van een grote machine zetten wielen en stangen zich in beweging. Een grote metalen rol wordt langzaam afge wikkeld. Aan de andere zijde floepen kleine onderdeeltjes de machine uit. De rol blijft andersom opgerold over, op regelmatige afstand voorzien van ronde gaten. Restpro- ducten als deze kunnen ook intrigerend zijn. De automatendraaierij bestaat uit een aan tal machines. Twee kleine draaiautomaten dateren uit de jaren '20 van de 20ste eeuw en doen dus al meer dan honderd jaar dienst. Deze werden geleverd door de gebroeders Thiel uit Rukla (Oost-Duitsland). Een grotere machine is van het merk Brown Ward uit Engeland. Een constructie van ijzer is om de machines gemaakt, waarbij lange banden zorgen voor de aandrijving, die boven de hoofden van de arbeiders wordt ingeregeld. Lange koperen stangen worden geplaatst in de draaimachines, ver volgens wordt steeds een stukje afgeslepen en geperst in de juiste vorm. Oude siga- rendoosjes en kistjes met labels zitten vol met malletjes, die veelal door de heren De Goederen zelf zijn vervaardigd. Het slijpsel dat overblijft, verdwijnt in een houten bak. Het ziet eruit als goud, maar dat is natuurlijk maar schijn. Naast de automatendraaierij is er ook een stanserij voor allerlei sluitringen in vele vormen en maten. Omdat in het Verre Oosten veel productie van draaiwerk is overgenomen, is dit deel van de fabriek zo goed als tot stilstand gekomen. De machi nes zijn echter nog steeds bedrijfsklaar en staan er bij zoals ze werden aangekocht. De Goederen zet de machines stuk voor stuk aan. Goed geolied lopen ze als een naaima chine. Of de arbeidsinspectie blij is met alle bewegende delen, is te betwijfelen. Maar zeker is dat de Keuringsdienst inhoudelijk niet op kan tegen de deskundigheid van de Oud directeur De Goederen komt nog wekelijks naar zijn fabriek. Hier demonstreert hij de machine die honderd jaar geleden in Rukla werd gebouwd. medewerkers en de meer dan honderd jaar ervaring met deze historische machines. Een kwalificatie als erfgoed van techniek kan mogelijk in eventueel toekomstig voort gezet gebruik voorzien. De Goederen geeft toe dat het zoeken naar een goede bestemming van de machines in deze hoek van het bedrijf een moeilijke en emotionele kwestie is, want honderd Via Heemschut zijn eigenaar Alexan der van Dieren en mede-firmant Marco Holleman in contact gebracht met diverse musea en organisaties over opslag en herplaatsing. Dit om te voorkomen dat de meer dan honderd jaar oude machines bij het oud-ijzer zullen belanden. Inmiddels heeft het bedrijf zelf een liefhebber van oude metaalbewerkingsmachi nes gevonden, die de machines gaat demonteren, opslaan en restaureren. jaar bedrijfshistorie wegdoen gaat de oud directeur uiteraard ook persoonlijk erg aan het hart. september 2020 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 43