100-jarige metaalwarenfabriek nog steeds in bedrijf Een heel gewoon pand op een gewoon industrieterrein in het westen van Woerden. Niemand kan vermoeden dat achter de gevel een uniek arsenaal aan machines opgesteld staat, waarvan de oudste teruggaan tot de oprichtingsdatum van Metaalwarenfabriek De Goederen. Voor een klein aantal wordt een nieuwe bestemming gezocht. Karel Loeff Liefde voor eindproduct De automatendraaierij in bedrijf. Nog wekelijks komt de heer F.A.L. de Goederen vanuit zijn woonplaats Culemborg met trein en fiets naar het bedrijf. In 1919 startte zijn vader Gerrit de Goederen na het behalen van zijn diploma als instrumentma ker aan de Leidse Instrumentmakers School een bedrijfje in Woerden, zijn geboorte plaats. Met zijn nu 85 jaar kan zoon De Goederen bogen op een lange carrière in het vak. Als jonge jongen kwam hij in het bedrijf van zijn vader, om het in 1977 over te nemen. Een snijmachine uit 1939 die metaalband in stroken snijdt met het oprolhalspel voor de verschillende stroken metaal. Een rondgang door het bedrijf start in het kantoor, waar de producten losjes uitgestald liggen. Van gedraaide ringetjes tot handgre pen, allerlei fijn koper- en ander metaalwerk blijkt door het bedrijf leverbaar. Tussen de administratie - een oude schrijfmachine en andere zaken - staan herdenkingskunst werken, gemaakt of aangeboden door het personeel van de fabriek. Ze zijn samen gesteld uit gedraaide metalen onderdelen en getuigen van de liefde voor het eindpro duct. Het fotoalbum dat we onder ogen krij gen laat de rijke historie van de firma zien, waarbij trouwe werknemers decennialang met toewijding en liefde voor het vak werk ten aan de vele verschillende producten in alle soorten en maten. Van de leerling die zich als vanzelf schoolde en de gedroomde deskundige werknemer tot de altijd aanwe zige jonge medewerker die helaas plotseling overleed. F.A.L. de Goederen kent ze alle- 42 HEEMSCHUT september 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 42