i nodig Wat de kanarie voor de kolenmijn is, zijn hoogvenen voor de Nederlandse natuur. Deze mineraalarme, hooggelegen dras- landen, waarin kwetsbare veenmossen de boventoon voeren, vormen een graadme ter voor de kwaliteit van de natuur. De zeer eigen planten- en dierenwereld van hoog venen zijn aan extreme omstandigheden aangepast. Ongeveer drieduizend jaar gele den bestond ons land nog voor circa een miljoen hectare uit hoogveen. Als gevolg van turfwinning en verdroging resteert nog slechts tienduizend hectare hoogvenen in natuurreservaten. Bedreigingen zijn er ook nog steeds, door een overdaad aan stikstof, ingrijpende waterstandschommelingen en door invasieve exoten als de trosbosbes. Toch gloort er hoop. Een halve eeuw hoog veenherstel en vernatting hebben de ach teruitgang deels gestopt. De natuur is gene reus. Inmiddels blijken hoogvenen van groot belang voor de (inter)nationale water- en klimaatopgave. Het rijk geïllustreerde boek Hoogvenen onder redactie van Ab Grootjans en André Jansen geeft een breed overzicht van nagenoeg alle resterende Nederlandse hoogvenen. Ook biedt het handreikingen voor verder herstel en een perspectief op de rol van hoogveen in de 21ste eeuw. Op de foto is een mooi voorbeeld van hoogveenherstel te zien in het Wierdense Veld, tussen Nijverdal en Wierden. Hier domineerden lange tijd het pijpenstrootje, gewone dophei en veenpluis. Tien jaar ver- natting heeft geleid tot een veenmospakket van zo'n dertig centimeter. Johanna van der Werff Hoogvenen; Landschapsecologie, behoud, beheer, herstel. Onder redactie van Ab Grootjans en André Jansen. Uitgeverij Noordboek. ISBN: 9 789056 155520. Prijs 49,90. september 2020 HEEMSCHUT 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 41