Veelzijdig architect S Woonhuis De Baak (1931-1933) voor J.W. Hissink, Morshoekweg 30, Lonneker. H.E. Schulte, geboren in 1906, is tot zijn overlijden architect in Utrecht. Tijdens zijn opleiding werkt hij van 1925-1931 op het architectenbureau van Piet Kramer in Amsterdam. Van 1928 - 1932 studeert hij aan de Academie van Bouwkunst en krijgt daar onder meer les van Hendrik Wijde- veld en L.C. van der Vlugt, bekend van het fameuze Rotterdamse architectenbureau Brinkman Van der Vlugt. Je ziet de invloeden in zijn ontwerptekeningen terug. Ontwerpt hij aanvankelijk in een soort zakelijke Amster- damse-Schoolstijl, in latere, strakkere ont werpen is de invloed van het modernisme met licht, lucht en ruimte te bespeuren. Al in 1931 begint H.E. Schulte met een - dan tijdelijke - aanstelling bij de PUEM. Die wordt in 1934 omgezet in een vast contract. Als hij in maart 1949 zijn eigen bureau start, blijft hij voor de PUEM werken. Het wordt een levenslange verbondenheid. De PUEM blijft H.E. Schulte's voornaamste opdracht gever. In de jaren '50 en '60 worden honder den transformatorhuisjes en enkele grotere schakelstations gebouwd, waarvan die van Amersfoort en Vinkeveen de meest opval lende zijn. Niet dat H.E. Schulte gedurende Het boek H.E. Schulte Architect HBO- BNA 1907-1967 is te bestellen bij de auteur Ed. Schulte via edschulte@ aresearch.nl. De prijs is 35,-. Heemschut leden krijgen 5 euro kor ting en betalen 30,- exclusief 6,75 verzendkosten. zijn leven alleen maar transformatorhuisjes ontwerpt. Geenszins. H.E. blijkt een uiterst veelzijdig architect, met talloze ontwerpen voor woonhuizen, villa's en bungalows, maar ook van bioscopen, kerken, een hotel en zelfs een mogelijk eerste kuikenfokkerij te Soest uit 1948. En dan zijn in het boek nog de ontwerpen voor interieurs en meubels opgenomen. Het boek, dat naar verluid begon als een bundeling van voor de container wegge sleept archief, is door de uitvoering een bijzondere uitgave geworden. De vaak prachtig ingekleurde schetsen van H.E. Schulte's hand doen terugverlangen naar tijden dat een schets nog primair aan de basis lag van een ontwerp. Door de pen voering van Ed. Schulte is het boek ook een persoonlijk relaas en een boeiend ver slag van een zoektocht naar wat nog res teert van de nagedachtenis aan een vader. De soms zeer indrukwekkende en monu mentale ontwerptekeningen gaan hier en daar gepaard met een verslag of reactie van Ed. Schulte's hand, wat vaak bijzon dere, extra informatie oplevert en het boek meer waarde geeft dan de pure registratie van een oeuvre. Architect HBOtBNA september 2020 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 39