Stikstofproblemen voorzien Bodem en water verwacht hij weinig: 'Eerlijk gezegd weet ik niet eens welke minister of staatssecreta ris ruimtelijke ordening in zijn of haar por tefeuille heeft. Er dreigt wildgroei en niet alleen bij de zonnepanelen. Dat maakt het werk van Heemschut nog noodzakelijker dan het al was.' Hanskamp waarschuwde ook al voor wild groei in Bewogen Ruimte, de voorgan ger van Gewogen Ruimte. In dat eerdere boek behandelt hij de veranderingen in de Drentse ruimtelijke ordening tussen de Tweede Wereldoorlog en 1970: 'De provin cie had de regie toen nog stevig in handen en zorgde dat nieuwe ontwikkelingen vooral plaatsvonden in de steden. Dorpen en plat teland bleven kleinschalig. Dat in tegenstel ling tot Brabant, waar ieder dorp een nieuw bouwwijk en een bedrijventerrein kreeg en ook de landbouw ruim baan kreeg. De gevolgen zie je als je daar gaat fietsen. Je komt nauwelijks tussen de bebouwing uit.' Veel van wat nu om ons heen gebeurt, was te voorzien, schrijft Hanskamp. Hij noemt berekeningen uit 1986 van de normering van de mestbelasting door de landbouw, berekeningen die hij deels zelf maakte: 'Het zuidwesten van Drenthe zat al zo vol met vee, dat de limiet bereikt was. De huidige problemen met stiksof kon je zien aanko men.' Bij de Drentse Aa ging het wel goed. Het stroomdal van de beek is nu een voor beeld van behoud van cultuurlandschap en natuur, maar Hanskamp noemt dat vooral een kwestie van toeval: 'Uit archiefstuk ken blijkt, dat een belangrijk deel van het stroomdal niet onder een waterschap viel. Een unieke situatie, die vooral veroorzaakt werd door een geldkwestie waarover de pro vincies Groningen en Drenthe het niet eens waren. Het gevolg was dat de ontwikkeling van het gebied stil stond, iets waarmee we nu blij mogen zijn.' Om Drentse beekdalen beter te bescher men, pleit Hanskamp voor een uitruil tus sen melkveehouders en akkerbouwers: 'De akkerbouw met de bijbehorende vervuiling door landbouwgif en meststoffen, kun je het best onderbrengen op de middelhoge zand gronden. In de kwetsbare lage en venige beekdalen zijn melkveehouders beter op hun plaats. Als je daarvoor bedrijven moet verplaatsen, dan vind ik dat de moeite waard.' Dat laatste pleidooi van Hanskamp past in zijn visie op Drenthe. Daarvoor grijpt hij voortdurend terug op de bodemstructuur en de waterhuishouding: 'Als je wilt begrijpen hoe en waarom Drenthe is geworden wat het is, dan ligt daar de sleutel. Bodem en water kunnen volgens mij ook de basis zijn van het beschermingswerk van Heemschut in Drenthe.' Zo staat het boek vol met verrassende fei ten en meningen. Hanskamp noemt plan nen voor woonwijken, wegen of militaire oefenterreinen die niet doorgingen: 'Terwijl de grond soms al was aangekocht of de weg al was ingemeten.' Ook komt hij met een serie toppers en tobbers van de Drentse planologie, waarbij opvallend genoeg de autosnelwegen A28 en A37 tot de toppers behoren. En hij heeft goede raad: 'Behoud de open ruimte van het Drentse platteland, zoals die Het boek Gewogen Ruimte kwam tot stand met financiële steun van Heemschut Drenthe en is te bestel len via www.inboekvorm.nl. De prijs is 35,-. Bernhard Hanskamp zal bovendien een serie presentaties over heden en verleden van de plano logie in Drenthe geven. Hij zal daarbij ook Heemschut Drenthe aandoen. Daarnaast komen er een reizende tentoonstelling en een film. bijvoorbeeld op het Eexterveld nog te zien is. De dorpen moet je beschermen tegen hoogbouw. Hoger bouwen dan een flinke boom is daar uit den boze. Drenthe is nog steeds een prachtige provincie. Laten we dat zo houden.' Bernhard Hanskamp Vorm geven aan de provincie Drenthe 1970 - 2020 - 2050 september 2020 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 37