Onderzoek naar heden, verleden en toekomst van de ruimtelijke ordening van Drenthe. Bernhard Hanskamp, voormalig lid van Heemschut Drenthe maakt er zijn levenswerk van. Zijn boek Gewogen ruimte - Vorm geven aan de provincie Drenthe 1970-2020-2050 staat vol verrassende feiten en meningen over de inrichting van onze meest landelijke provincie. Eric le Gras Minder regie van provincie Wildgroei dreigt in Drenthe Mestopslagsilo bij Nuil. Het boek is in de eerste plaats bedoeld als geschiedschrijving, maar Hanskamp kijkt ook vooruit. Zo is hij van mening dat Vlieg veld Eelde in 2050 veranderd zal zijn in een woonwijk: 'Het vliegveld is niet levensvat baar. Snelle treinverbindingen zoals de Lely- lijn zijn dat wel en die zullen in het noorden gaan zorgen voor een instroom van Rand stedelingen. Die moet je huisvesting bie den en het terrein van het vliegveld is daar geschikt voor.' Windmolens zijn in 2050 verdwenen: 'Op eentje na dan, als herinnering. Ergens in het Mondengebied bij Eerste Exloërmond. Een museumstuk zou je kunnen zeggen.' Over de toekomst van zonnepanelen is hij minder uitgesproken: 'Wel is duidelijk dat er wild groei dreigt door een combinatie van toe vallige grondposities en ruime subsidies. De provincie zou heldere criteria moeten stel len, maar dat gebeurt niet of onvoldoende.' De regisserende rol van de provincie is ver zwakt, stelt Hanskamp die van 1975 tot 2015 planoloog was bij de provincie Dren the: 'Gemeenten en waterschappen nemen het over en daar ontbreekt vaak een brede planologische visie. Ze kijken eerder naar individuele projecten.' Ook van het Rijk 36 HEEMSCHUT september 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 36