Bij het begrip erfgoed denken we vaak aan monumenten, zichtbare delen van een tijd die niet meer is, opvallende landmarks die sfeerbepalend zijn en vooral niet mogen verdwijnen. Maar er zijn ook hoorbare monumenten. Daarvoor zet de Stichting Klinkend Erfgoed Nederland zich in. Herman Gelens Klinkend Erfgoed Wat wordt onder klinkend erfgoed verstaan? De Stichting Klinkend Erfgoed Nederland (SKEN) geeft de volgende definities: Orgels, meest in kerken en daar gebruikt als deel van de eredienst. Carillons, waarin Neder land uniek is, vaak eigendom van de gemeente die daarmee een sfeer van het verleden verbindt met de publieksfunctie van vandaag. Luidklokken, het herinnerings signaal van vooral kerken om burgers op te roepen. (Toren)uurwerken die de buurt met klokgelui op de hoogte hielden van de tijd, voordat men een horloge of mobiele tele foon bezat. Al deze erfgoedvormen staan onder druk. Orgels zijn zozeer verbonden met gods diensten dat ze door de ontkerkelijking ontheemd dreigen te raken. Luidklokken omdat de strengere milieuwetgeving van vandaag zich verder uitstrekt dan de traditie die deze signalen onmisbaar maakte. Caril lons omdat ze in deze tijd dreigen te wor den getroffen door de bezuinigingswoede van de gemeenten of soms van hun private eigenaren. En torenklokken door hun feite lijke overbodigheid die niet op lijkt te wegen tegen de traditie die ze belichamen. Daarom is de eerste doelstelling van de SKEN het laten klinken van al dat erfgoed. Door de aandacht te trekken wil de stichting dit waardevolle erfgoed levend houden en behoud stimuleren. Bidbook In een indrukwekkende inventarisatie van wenselijke activiteiten in de vorm van wat Robert Helder in de Grote kerk van Zwolle. 34 HEEMSCHUT september 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 34