Verwijzingen Hoogtekaart uitgraving bij de Witte Klap, met in het midden de fallus? Volgens geruchten zou in het begin van de 20ste eeuw door Van Vloten in de bos sen ten zuiden van Het Ronde Huis een grote geoglief van de heidense oppergod Wodan zijn aangebracht. Als deze geoglief werkelijk bestaan heeft, dan moet deze op oude kaarten en foto's terug te vinden zijn. Wodan wordt meestal afgebeeld met een speer, twee raven en twee wolven. Zou er na meer dan honderd jaar nog iets van deze verwijzingen naar Wodan over zijn? Een aan tal bijzonderheden in het landschap lijken dit te bevestigen. Het Ronde Huis speelt in vele verhalen een centrale rol, zodat het aannemelijk is dat dit huis een onderdeel van de geoglief is. Door de ronde lichtkoepel op het dak van Het Ronde Huis lijkt dit, van bovenaf gezien, op een oog met pupil. Omdat Wodan aan de bron van de wijsheid een oog geofferd had, hoeven we niet verder naar een tweede oog te zoeken. Vanaf Het Ronde Huis loopt in zuidelijke rich ting een pad over een dammetje tussen twee ondiepe vijvertjes: de neus van Wodan met de twee neusgaten. Ten noorden van de plek genaamd Mythstee, bevond zich een bomen groep in de vorm van een hart. De hartvorm is destijds door kap verdwenen. Langs De Mythstee loopt een kaarsrecht pad, door Frank van Vloten De Wolvengang genoemd, een aanwijzing voor de magische speer van Wodan? Op het terrein van De Roostee bevindt zich een kunstmatig meertje dat ook wel De Tweede Mythstee wordt genoemd vanwege de amfitheaterachtige omwal ling: de navel van Wodan. Schuin tegenover De Tweede Mythstee, nabij de Witte Klap, bevindt zich een merkwaardige uitgraving in de vorm van een fallus: vanuit twee scho- telvormige kuilen gaat een soort loopgraaf schuin omhoog een heuvel op. Aan het einde daarvan is een put van tien meter diep. Verder naar het zuiden, in het Versterbos, zijn eveneens een aantal opmerkelijke ele menten te vinden. Zo was er een vijvertje met een eilandje in de vorm van een oog met pupil; zelfs de mediale ooghoek was duidelijk aanwezig. Een gebogen paadje dat nergens heen gaat: de tong die uit de bek van een wolf hangt. Een spel van kronkelende paden loopt door dit gebied, die, met wat fantasie, twee wol ven kunnen verbeelden. Eenzelfde serie paden verder naar het noordoosten vormt met dezelfde inbeelding een raaf. Misschien is het toeval dat er een figuur met staf, vogel en wolven in het padenpatroon in het bos tussen Nunspeet en Vierhouten is te zien, maar het is dan wel een zeer opmerkelijk toeval. In ieder geval is het elke keer weer een genoegen om door dit mooie natuurgebied te wandelen en misschien wel een nieuwe 'aanwijzing' te ontdekken. Frans van Noppen is gepensioneerd en verdiept zich in techniek en cultuurhistorische onderwerpen Vijvertje in het Versfer-Bosdi NUNSP; Het oog met pupil, het eilandje, van de wolf. Uitleg bij de landschapskaart. Wodan Oog Het Ronde Huis Neus(gaten) dammetje tussen twee vijvertjes Mond eendenvijver Hart hartvormige bosaanplant Navel vijver De Tweede Mythstee Fallus uitgraving bij de Witte Klap Staf kaarsrecht pad, De Wolvengang Wolf en raaf Oog vijvertje met eilandje in het Versterbos Tong doodlopend pad september 2020 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 33