Aan het begin van de 20ste eeuw werd in de bossen tussen Nunspeet en Vierhouten een merkwaardig huis gebouwd: Het Ronde Huis. Tot op de dag van vandaag is het huis onderwerp van verhalen en mysteries die schrijvers inspireerden tot talloze geschriften. Volgens een van die verhalen zou er bij het huis een grote geoglief van Wodan zijn gemaakt waar paganistische rituelen zouden hebben plaatsgevonden. Geoglief bij Nunspeet Frans van Noppen goed verkocht aan een houthandelaar die grote delen van het bos rooide voor de ver koop. De houthandelaar ging in 1937 failliet en zo kwam het landgoed via een omweg deels in handen van Staatsbosbeheer. In de Tweede Wereldoorlog werd Het Ronde Huis gebruikt door de bezetter als werkkamp van de Nederlandsche Arbeidsdienst. Een aan tal barakken werd er toen bijgezet. Deze boden na de oorlog onderdak aan zwak- sociale gezinnen uit grote steden. Daarna werd het huis nog enige jaren door een reli gieuze organisatie gebruikt als vakantieoord onder de naam De Boshaven. In 1967 werd het huis door Staatsbosbeheer afgebroken, omdat ze geen stenen in het bos wilden. Rond 1900 kocht Frank van Vloten (1858 1930), zoon van de vermaarde vrijdenker Dr. Johannes van Vloten, grote stukken bosgrond tussen Nunspeet en Vierhou ten. Het landgoed werd 'Nieuw Nunspeet' genoemd. Op het hoogtepunt besloeg het landgoed circa 400 hectare. Van Vloten experimenteerde met nieuwe bosbouw- en veeteeltmethoden die door de plaatselijke bewoners niet altijd goed begrepen werden. Al snel werd gestart met de bouw van een rond gebouw, volgens de verhalen omdat er onenigheid was waar de voorgevel zou moeten komen. Meer waarschijnlijk is dat het huis in eerste instantie werd gebouwd als ronde veestal, destijds een nieuw inzicht in de veehouderij, zoals zich nog een ronde veestal bevindt in Ankeveen die stamt uit dezelfde periode. Op een topografische kaart uit die tijd werd het gebouw Het ronde Melkhuis genoemd. De ronde veestal bleek in de praktijk niet te voldoen en werd door de architect Emile Pierre Jean Smith (1875 1955) uit Amersfoort verbouwd tot woning voor de opzichter. Tevens werd het verhoogd met twee woonlagen. Het huis werd vanaf die tijd Het Ronde Huis genoemd. In 1930 werd het huis met een deel van het land- Het Ronde Huis in de bossen bij Nunspeet werd in 1967 door Staatsbosbeheer afgebroken. Het ronde Huis Nunspeet. 32 HEEMSCHUT september 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 32