i J( rfsè Heemschut's landelijke enquête toont de belangstel ling voor en betrokkenheid bij het religieus erfgoed van heemkundekringen, oudheidkundige verenigin gen- en burgerorganisaties. De vrijwilligers willen graag bijdragen aan het stimuleren en tot stand komen van kerkenvisies. Lilian Grootswagers Algemene conclusies De St. Bavo in Raamsdonk uit 1888 van architect Weber is een voorbeeld van een groot kerkgebouw in een kleine kern. Grote respons op enquête Erfgoedvereniging Heemschut is partner van de Nationale Kerkenaanpak. Het doel van de samenwerkingspartners binnen dit pro gramma is het ontwikkelen van een duur zaam toekomst perspectief voor religieus erfgoed in Nederland. Om meer te weten te komen over wat er op lokaal niveau speelt, inzicht te krijgen in de wensen en waar de behoeften liggen, heeft Heemschut - vanuit haar rol als vertegenwoordiger van burgeror ganisaties die betrokken zijn bij erfgoed - dit voorjaar een enquête uitgezet. De enquête is gestuurd naar ruim 1400 particuliere erfgoedorganisaties, waaronder historische verenigingen en heemkundekrin gen, maar ook burgerorganisaties die zich inzetten voor behoud of instandhouding van specifieke vormen van erfgoed of erfgoed in de eigen buurt of wijk. Op de enquête kwam een hoge respons. Met 658 reacties bedroeg dit bijna de helft van de aangeschreven organisaties. Heemschut is blij met die betrokkenheid. 'Het toont de belangstelling voor en betrokkenheid bij het religieus erfgoed bij de vele vrijwilligers die zich op een of andere manier bezighouden of inzetten voor erfgoed in de eigen leef omgeving', aldus Karel Loeff, directeur van Heemschut. Uit de enquête kan een aantal algemene conclusies worden getrokken. Bijna der tig procent van de respondenten gaf aan reeds betrokken te zijn bij een kerkenvi- sietraject in de eigen gemeente. De ove rige zeventig gaf aan niet bekend te zijn met het door de regering ingezette beleid dat gericht is op het ontwikkelen van een kerkenvisie op gemeentelijk niveau. Bijna 63% van de vrijwilligers binnen lokale organisaties wil graag meer weten over deze kerkenvisies. Voorts blijkt uit de enquête een grote bereid heid om bij te dragen aan het stimuleren en het tot stand komen van kerkenvisies. Tot slot vindt ruim 99% van de respondenten het belangrijk dat religieus erfgoed behouden blijft. Heemschut gaat de achterliggende resulta ten delen met de vrijwilligers in haar provinci ale commissies. Tevens wordt gestimuleerd dat er vanuit deze provinciale commissies, waar aangegeven, contact wordt opgenomen met plaatselijke vrijwilligers, organisaties en mensen die zich actief inzetten voor het erf- goedbelang in Nederland. Ook burgers kunnen er immers aan bijdragen dat gemeenten die nog niet deelnemen aan het programma bestuurlijke aandacht gene reren om een kerkenvisie op te stellen. In die gemeenten waar het proces van de kerken- visie al loopt, wordt gekeken op welke wijze vrijwilligers van burgerorganisaties bij kunnen dragen aan de invulling van deze kerkenvi- sies. Het uiteindelijke doel is dat kerkgenoot schappen, burgers en bestuurders elkaar beter weten te vinden en gezamenlijk kun nen denken in kansen en oplossingen voor de kerkenproblematiek. Lilian Grootswagers is projectleider bij Heemschut voor het project Kerkenvisies september 2020 HEEMSCHUT 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 31