Drie European Heritage Awards voor Nederland Erfgoednieuws verslechteren door uitgesteld onderhoud of leegstand, zijn er verhalen over meester werken die helaas zijn gesloopt. Maar er zijn ook succesverhalen over huizen die juist op tijd werden gered. Een succes is bijvoor beeld de ooit in ruïneuze staat verkerende villa Cavrois (1929-'32) die in 2015 als museumhuis voor publiek werd geopend en 150.000 bezoekers per jaar telt! Elke maand komen er iconen bij. Aandacht en actie zijn geboden, want vele huizen, vooral uit de tweede helft van de 20ste eeuw, dreigen verloren te gaan omdat ze nog niet als 'erfgoed' worden erkend. Dus hoe deze huizen te redden? Icons at risk wil de poli tiek en de burger bewust maken van de noodzaak iets te doen om behoud van dit jonge erfgoed te waarborgen en huiseige naren te ondersteunen om actie te onder nemen. Kent u een dergelijk bedreigd huis? Down load dan het waarschuwingsformulier, de Alert Form, van de website www.iconichou- ses.org of zendt een email aan Heemschut: info@heemschut.nl, dan zorgen wij dat het bericht bij Icons at Risk terecht komt. Villa Cavrois van de architect Mallet-Stevens in Croix, noord Frankrijk. Het Iconic Houses Netwerk heeft Icons at Risk gelanceerd, een internationaal initiatief om 's werelds meest bedreigde, moderne, architectonisch belangrijke woonhuizen te behouden. Op www.iconichouses.org kan men op de wereldkaart ca. 150 iconische huizen verkennen, een speciaal netwerk van museumhuizen, die door de Iconic Houses Foundation in Utrecht worden ondersteund. Icons at risk is het resultaat van twee jaar intensief werk. Een selectie van meer dan twintig bedreigde iconen staat al op de web site. Naast het identificeren van huizen die bedreigd worden door de sloopkogel of snel Tijdens de viering van de Europadag op 9 mei kondigden de de Europese Commissie en Europa Nostra met trots de winnaars van de Europese Erfgoedprijzen/Europa Nostra Prijzen voor 2020 aan. De grootste eer van Europa op het gebied van erfgoed gaat naar 21 voorbeeldige prestaties uit 15 Europese landen. Onder de winnaars van dit jaar zijn drie uitstekende projecten uit Nederland: de LocHal, in Tilburg, in de categorie Instand houding, het Scanning for Syria project in de categorie Onderzoek en de heer Don Duco in de categorie Toegewijde Dienst. Erfgoedliefhebbers en voorstanders uit Europa en de hele wereld konden online stemmen op hun favoriete prijswinnaar en beslissen welke prestatie dit jaar de Publieksprijs in ontvangst zal nemen. De uitslag wordt binnenkort bekendgemaakt. De winnaars van de Grand Prix, die elk recht hebben op een geldbedrag van 10.000 euro, zullen bij deze gelegenheid ook open baar worden gemaakt. 30 HEEMSCHUT september 2020 Don Duco is de kenner op het gebied van kleipijpen en tabacologie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 30