Interieur Materieel of immaterieel erfgoed Het typerende bruine kroeginterieur, met grote bar, veel donker hout, prenten, teke ningen en foto's aan de doorrookte muren en dikke Perzische tapijten op de tafels - een gebruik dat overigens al uit de 17de eeuw dateert - kan grotendeels aan de 19de eeuw worden toegerekend. Met de toene mende welvaart van de middenstand en de opkomst van straatverlichting groeit het Amsterdamse nachtleven in deze periode hard. Het aantal koffiehuizen, kroegen en cafés in de stad schiet omhoog. Tegen het einde van de 19de eeuw is de buurtkroeg of het buurtcafé sterk verankerd in de Neder landse samenleving. Het is wellicht niet verrassend dat de bruine kroeg niet enkel een Amsterdams fenomeen is. In alle grote Nederlandse steden en ook in veel dorpen zijn kenmerkende bruine kroegen te vinden, altijd met een vergelijk bare functie en rol voor de buurt. Dit in feite Nederlandse fenomeen staat overal in het land al langer onder druk. In 2017 berekende het Algemeen Dagblad dat ook Rotterdam in tien jaar tijd bijna vijftien procent van haar bruine kroegen was kwijtgeraakt. Dat pro bleem speelde ook al in andere steden als Groningen, Utrecht en Den Haag. De Volks krant schreef op dat moment dat het totale aantal cafés en kroegen in Nederland tussen 2010 en 2015 al van 8400 naar 6500 was gedaald. Wellicht is dit daarmee niet alleen een Amsterdams fenomeen, maar een lan delijk stukje bedreigd erfgoed. Nu een generatie van uitbaters langzaam uitsterft - Zwarte Gerrit is hierbij slechts een van de bekendere voorbeelden - is de vraag wat de toekomst van de bruine kroeg is. Het dalende animo zal daarbij zeker ook een rol gaan spelen. Veel kroegen sluiten, worden verkocht en vervangen door winkels en restaurants, of de huur wordt zodanig verhoogd dat nabestaanden de kroeg niet meer kunnen voortzetten. Als deze trend blijft voortzetten, sterft de bruine kroeg zo wellicht een stille dood. Is het de tijd voor erfgoedinstanties om in te grijpen? Café 't Hooischip, hoek Nieuwe Amstel- straat bij de Blauwbrug, 1984. Het is echter een lastige vraag wat er te beschermen valt. De bruine kroeg kan namelijk en als materieel erfgoed en als immaterieel erfgoed worden beschouwd. Enerzijds het specifieke bruine café, ander zijds de bijbehorende kroegcultuur en de maatschappelijke 'hoeksteen' functie. Daarnaast lijkt het typerende 'bruine' karak ter van de interieurs ook grotendeels eigen aan Nederland te zijn. Indien we de imma teriële kroegcultuur willen beschermen, dienen we uiteraard ook enkele kroegen zelf te bewaren. Wie maakt daarbij de afweging? Welke kroegen zijn het bewa ren waard? Als op steeds meer plekken de deuren dicht gaan, zal deze vraag in de toekomst steeds belangrijker worden. Wouter van Elburg is commissielid van Heemschut Amsterdam Interieur van café De Trein, De Ruijterkade 98, 1993. E september 2020 HEEMSCHUT 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 29