Materieel en immaterieel erfgoed onder druk? De Amsterdamse bruine kroeg Eind 1919 overleed op 91-jarige leeftijd de bekende Amsterdamse kroeguitbater Zwarte Gerrit. De typerende Jordanese bruine kroeg Rooie Nelis, die hij jarenlang met zijn vrouw Blonde Sien uitbaatte, was vanwege zijn verslechterde gezondheid al enkele maanden daarvoor gesloten. De kans dat de kroeg nog weer open gaat, is niet groot. Buurtkroeg Wouter van Elburg bruine kroegen die vooral functioneerden als ontmoetingsplaats voor de buurt. Het Amsterdamse gezegde 'een goed café om de hoek is beter dan een verre brouwerij' spreekt daarbij boekdelen. De kroeg was dé plek waar mensen samenkwamen, waar de barman iedereen kende, waar zaken wer den gedaan en waar rustig de krant gele zen kon worden. Zeker in volksbuurten als de Jordaan, de Pijp en Oud-West - waar de woningen klein waren - fungeerde de kroeg als een verlengstuk van de woonkamer. Tot ver in de 20ste eeuw bleef deze positie gro tendeels ongemoeid. Die belangrijke positie vervulde de kroeg echter al eeuwen. Al in de 17de eeuw en wel licht ook al daarvoor - de gegevens over de 16de eeuw zijn schaarser - hadden kroegen en herbergen een belangrijke maatschap pelijke functie. Havenwerkers en bouwlie den werden vaak per dag in de kroeg uit betaald en gaven het grootste gedeelte van hun loon hier vaak ook weer uit. Publieke veilingen en verkopingen werden in kroegen gehouden en de kroeg was ook in alge mene zin een belangrijke sociale ontmoe tingsplaats. Bekende, stokoude cafés als 't Aepjen op de Zeedijk of café Karpershoek tegenover het Centraal Station van Amster dam zijn hier overblijfselen van. Het is met name ook dit type zaken, de 'ouderwetse' bruine kroegen, dat nu onder druk staat. Blonde Sien in Rooie Nelis aan de Amsterdamse Laurierstraat, 2007. De sluiting komt echter niet geheel als een verrassing. Stuk voor stuk sluiten de voor Amsterdam zo kenmerkende bruine kroe gen hun deuren, niet zelden om plaats te maken voor hippere horeca of meer op toe risten gerichte zaken. Al in 2012 schreef Het Parool dat het aantal Amsterdamse kroegen sterk daalde. Waren er in het jaar 2000 nog 1410 cafés, in 2012 nog slechts 1021. Ook Nieuwsradio BNR schreef in 2016 dat in de jaren daarvoor maar liefst vijftien procent van alle Amsterdamse kroe gen was verdwenen. Met de toenemende druk op de stad, neemt ook de druk op dit soort traditionele zaken steeds verder toe. Daarbij kunnen we ons afvragen, verdient de bruine kroeg, als stukje Amsterdams erf goed, een betere bescherming? Vroeger was de kroeg een hoeksteen van de samenleving. Amsterdam telde honderden 28 HEEMSCHUT september 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 28