Special Bindende herinneringen Voor wie verder wil lezen lende intenties. Het lijkt erop dat naarmate de publieke belangstelling voor het erfgoed groeit, er tevens een toename is van het aantal belanghebbenden dat een eigen plek in de discussie claimt. De grijze golf die naar het platteland trekt is zo'n nieuwe stem in het discours. Uit een onderzoek in Brabant bleek een groeiende belangstelling voor lokale geschiedenis en folklore, maar dat deze in toenemende mate gedomi neerd worden door de 'import'. Mensen die na hun pensionering op het platteland zijn gaan wonen en zich willen identificeren met hun nieuwe woonplaats, zich daar 'wortels' willen verschaffen. Diezelfde 'import' ver zet zich vaak ook het sterkst tegen veran deringen en ontwikkelingen in hun nieuwe domicilie, zij zijn daar komen wonen voor hun rust en hebben - financieel onafhan kelijk als ze zijn - geen boodschap aan de noodzaak van lokalen om een inkomen te moeten verwerven. In Biografieën van het Landschap onder scheiden Martijn Duineveld en Jaap Leng- Delfts aardewerk: eens het alternatief voor Chinees porselein, nu exportproduct bij uit stek. Ook bij Nederlanders is blauwwit weer in zwang. Kunst of kitsch, design of souvenir: alles kan en mag. Delden, hotel Sevenster. Mede met inzet van Heemschut werd op de stadswal van Heusden begin jaren '70 een stan derdmolen herbouwd. Inmiddels is dit historiserende stadsbeeld zelf bijna erfgoed van de monumentenzorg geworden. keek drie typen van discours: weten schappelijk, buitenwetenschappelijk en de biografie als storyline. De wetenschappe lijke biografie is een bekend discours dat op gespannen voet kan staan met de buiten- wetenschappelijke biografie van het land schap, zoals beschreven door bewoners, amateurs, liefhebbers, enthousiastelingen en soms ook regelrechte zeloten. Normaal gesproken bepalen de deskundigen wat cultuurhistorie is en ze houden daarbij nau welijks rekening met wat er onder de bevol king leeft. 'Er is een kleine club mensen die bepaalt wat waar en van waarde is, als het gaat om cultuurhistorie', stelt Martijn Dui neveld in zijn dissertatie. Hij beschrijft hoe archeologen, cultuurhistorici, historisch geografen en andere deskundigen samen met ambtenaren van diverse ministeries, provincies en gemeenten een gesloten club vormen, die vanuit de verschillende dis ciplines bepaalt wat cultuurhistorie is. Wil je echter werken aan een maatschappelijk draagvlak voor cultuurhistorie en mensen verleiden het verleden op te zoeken, dan zal er meer moeten gebeuren dan collega's en vakgenoten te vriend te houden. De Omge- vingswet biedt daartoe nieuwe kansen en uitdagingen. Om de biografie van het land schap als storyline neer te zetten is een dia loog met anderen buiten die kring noodzake lijk, want alleen dan is het mogelijk om een verhaal neer te zetten dat de mensen raakt. Dat kan leiden tot een hoog 'Ot en Sien' gehalte, wat overigens Oost-Groningen een boost zou kunnen geven, maar ook tot een genuanceerde kijk op de mijnstreek als in het Industrion in Kerkrade. Erfgoed gaat uit eindelijk om bindende herinneringen in een gemeenschap, nostalgie is daarbij een van de werkzame krachten en een belangrijke motor om in het verleden elementen van waarde te herkennen. De bedoeling van his torische interpretatie is primair belangstel ling wekken, mensen nieuwsgierig maken. Milton Friedman stelde al in de jaren zestig van de vorige eeuw dat de feiten geen doel op zichzelf zijn, maar slechts een middel om tot begrip te komen. Frans Schouten is voorzitter van Heemschut Drenthe en is oud-directeur van de Reinwardt-Academie. Martijn Duineveld. Van oude dingen, de mensen, die voorbijgaan, over voor waarden meer recht te doen aan de door burgers gewenste cultuurhistories, WUR, Wageningen, 2006. Martijn Duineveld en Jaap Lengkeek. Biografieën van het Landschap, in: Martijn Duineveld, Mirjam Koedoot en Jaap Lengkeek. Constructies van Beton Iemand die tegen zijn hond zegt 'vlieg', WUR, Wageningen, 2004. Grosze Nipper, 1996 De publieke belang stelling voor Archeologie. NIPO J-290. Frans Schouten. Heritage as Histori cal Reality, in: D.T. Herbart, Heritage, Tourism and Society, Mansell, London, 1995. 26 HEEMSCHUT september 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 26