Special Eigen interpretaties Toe-eigenen van het verleden romantici het grootste potentieel! We zullen echter moeten leren leven met het gegeven dat nostalgie hun voornaamste drijfveer is. Hoezeer we ook ons best zullen doen om dat geromantiseerde beeld van het verle den te nuanceren, het is erg lastig om een vooringenomen standpunt te veranderen. Bezoekers aan een gereconstrueerd dorp van turfstekers in Drenthe hebben zo hun eigen interpretatie van de 'historische wer kelijkheid' die hen wordt gepresenteerd in het museum. Hoewel de staf zijn uiterste best doet om over te brengen hoe moeilijk en hoe hard het leven toen was, zien veel bezoekers niet de armoede doch slechts hun eigen poëtische projecties. Hun reac ties zijn vaak: 'Kijk, wat gezellig' en 'Is het niet leuk zo?' Het herinnert hen aan ver vlogen tijden, toen het leven nog simpel en eenvoudig was, aan hun eigen verlangen naar 'buiten wonen', ver weg van frustra ties, verantwoordelijkheden en een hec tisch leven. De samenleving is zo complex geworden, sociale samenhang zo fragiel en waarden staan zo ter discussie, dat er een dringende behoefte is aan een herwaarde ring van het bestaan. De consument tracht dat te vinden in het verleden en in verweg gelegen, onbedorven oorden waar de men sen nog hun 'traditionele' levens leven. Aan worteling is behoefte, mensen hebben houvast nodig in een wereld waarin alles op drift lijkt te zijn. Die behoefte wordt gepro jecteerd in beelden van een geïdealiseerd verleden en arcadische landschappen met daarin het eenvoudige landleven, waar soci ale verhoudingen direct en helder zijn. 'Toen was geluk nog heel gewoon'. Vanuit het gezichtspunt dat nostalgie eer der de oorzaak is van belangstelling voor historie dan het gevolg van niet goed begrepen geschiedenis, is het proces van toe-eigening van het verleden een uiterst interessant thema. Want het verleden 'is' niet, maar wordt gecreëerd en wel door ver schillende groepen met soms ook verschil- In 2017 overleed Tinus Vinke. Hij was een van de oudste sigarenmakers van Kampen, die volledig handgemaakte sigaren kon maken. De productie van Oud-Kampen is weliswaar authentiek en bijzonder, maar nu deels geautomatiseerd. Roadcoach voor Paleis Het Loo. Het paleis werd terug gerestaureerd naar de 17le-eeuwse situatie, inclusief de baroktuin. Rijtuigen vormen een onderdeel van de collectie. Compleet aangespannen met passende bemensing trekken ze veel publiek. september 2020 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 25