HEEMSCHUT SI Dorpspomp gerestaureerd Storende monoliet actief NOORD-BRABANT Aarle-Rixtel - Henk van Beek, secretaris Stich ting Middengebied en secretaris Heemkunde kring Barthold van Heessel Aarle-Rixtel, stuurde Heemschut Noord-Brabant in juli 2019 een mail met de vraag of de commissie hen kon onder steunen bij de redding van de dorpspomp. Sinds 2016 was hij er al mee bezig, maar werd door de gemeente Laarbeek niet serieus genomen. Het verval ging maar door en de restauratiekos ten werden hoger. In het inspectierapport van 20 december 2017 van de Monumentenwacht Noord-Brabant wordt de slechte toestand van de pomp uitvoerig beschreven. Op 7 oktober 2019 heeft Heemschut de gemeente Laarbeek als eigenaar gewezen op hun plicht tot instandhouding van dit rijksmonu ment. De geloofwaardigheid van de gemeente was in het geding. Hoe kun je als gemeente bij monumenteigenaren handhaven als je zelf je plicht verzaakt. Heemschut Noord-Brabant De pomp voor en na de restauratie. kreeg daarna van de gemeente de toezegging dat men voornemens was om geld te reserve ren voor de restauratie in 2020. In het begin van dit jaar is de pomp weggehaald, gerestau reerd en in oude glorie teruggeplaatst. Gerard van der Vliet ZEELAND Middelburg - Kortgeleden heeft de Hogeschool Zeeland (HZ) haar bèta faculteiten naar Mid delburg overgebracht. Daarvoor zijn de voor malige Provinciekantoren aan Het Groene Woud getransformeerd tot onderwijsgebouw. Dit gebouwencomplex ligt in het monumen tale Vlissings Bolwerk. Nu wil de HZ een Joined Research Center (JRC), dat in een eigen gebouw aan Het Groene Woud moet komen en een state-of-the-art onderzoekcentrum moet worden. Het bijbehorende pakket van eisen voor de huisvesting van dit JRC is ambitieus. De ruimte aan Het Groene Woud is echter beperkt, ook na afbraak van een laa g d eel van het onderwijscomplex resteert een beperkt bouw vlak, zodat het nieuwe gebouw twintig meter de hoogte in moet. Daarvoor moet ook de door lopende groene zoom van het bolwerk naar de Binnengracht opgeofferd worden. Het bouw vlak ligt bovendien ongunstig op de hoek van de twee belangrijkste toegangswegen tot het Middelburgse centrum. Dat resulteert in een veel te hoge geluidsbelasting, zodat het ont werp dichte gevels heeft gekregen. De archi tect beschrijft het gebouw als stoer en mono liet. Wij beschrijven het als een hoog, gesloten en afwerend blok dat de kwetsbare beeldbepa lende entree van het beschermde stadsgezicht van Middelburg zal verpesten. De nieuwbouw past niet binnen het conserverende Bestem mingsplan voor de Binnenstad. Daarom wil de gemeente de bouw van het JRC via een apart bestemmingsplan (BP) mogelijk maken. Hierin wordt alles wat krom is zonder onderbouwing recht gepraat. Kortgezegd: de monumentale waarden moeten wijken voor de nieuwbouw van het JRC. Het geeft ons de indruk dat de gemeente hier gelegenheidsbeleid voert. De conclusie in het BP is dat de waarde van het beschermd stadsgezicht niet aangetast wordt. Ook stelt het BP dat het plangebied de enige locatie is die voldoet aan alle voorwaar- den voor het JRC en dat geen andere locaties in de regio hieraan voldoen, let wel: zonder dit te onderbouwen. Heemschut Zeeland heeft een nabij gelegen alternatieve locatie gesug gereerd die veel beter aan de voorwaarden vol doet en heeft bezwaar gemaakt tegen dit BP. Volgens de zienswijze van Heemschut wordt er wel degelijk onnodige en onevenredige schade toegebracht aan het beschermd stadsgezicht en aan de monumentale waarden van het Vlis- sings Bolwerk. Evert de longh Artist impression van het JRC. september 2020 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 19