HEEMSCHUT SI Post '65 Bezorgdheid over boerderijen actief Woningen en bedrijfsruimten aan de Zwanenburgwal/Staalstraat. AMSTERDAM Het is bekend dat Amsterdam een dynamische stad is met een groeiende druk op de ruimte en bebouwing. Door herontwikkeling en renovatie verandert de stad voortdurend. Het is vooral het jongere erfgoed in de hoofdstad dat hierdoor steeds meer in de verdrukking komt. De meeste bijzondere gebouwen uit de periode na 1965, de jaren 1966-1990, hebben nog geen enkele vorm van bescherming. Slechts een enkel pand is monument, zoals het P.C. Hoofthuis van Theo Bosch en de studentenhuisvesting op de Weesperstraat van de hand van Herman Hertzberger. Het gaat hier echter om een belangrijke periode in de geschiedenis van de stad: de tijd van grote stadsvernieuwingen, spraakmakende kantoorprojecten en architectuur van nieuwe stromingen als het postmodernisme en het organische en ecologische bouwen. Na dertig tot veertig jaar zijn veel van deze vaak ondergewaardeerde gebouwen aan renovatie toe en wordt al snel over sloop gesproken. Onbekend maakt onbemind. Heemschut Amsterdam vraagt daarom al enige tijd aandacht voor het jongere erfgoed. In 2018 met een publicatie van 65 behoudenswaardige post '65-architec- tuur en recent met een aanvraag-monumentenstatus bij verschillende stadsdelen voor onder andere het Paviljoen Tolhuistuin (1971-1974), de voormalige Shell-kantine aan de IJpromenade van Arthur Staal, een cluster woningen en bedrijfsruimten aan de Palmdwarsstraat (1972-1981) van Aldo van Eyck en Theo Bosch, het gemaal Halfweg aan de Wethouder van Essenweg (1975 1977) van Dick Slebos en Ingenieurs-bureau DHV, de IJdoornlaanbrug over het Noordhollands Kanaal (1983) van Dirk L. Sterenberg en een aantal atelierwoningen en bedrijfsruimten aan de Zwanenburgwal/Staalstraat (1984-1986) van Paul De Ley. Jaap-Jan Mobron ZUID-HOLLAND De provincie Zuid-Holland kent relatief veel stedelijk gebied. Tussen de steden bevinden zich echter ook grote stukken agrarisch gebied. Hierin staan boerderijen die soms eeuwenoud zijn. Heemschut Zuid-Holland ziet met lede ogen aan dat deze niet altijd goed onderhou den worden. Moedwillig verval, met de hoop op sloop en potentiele nieuwbouw, komt helaas te vaak voor. Op dit moment maakt de commissie zich zor gen over drie monumentale boerderijen. Nadat gesprekken met de eigenaren en de gemeen ten niet tot resultaat leidden, heeft Heemschut voor alle drie een handhavingsverzoek tegen moedwillig verval ingediend. De eerste is een boerderij in Gouda. Deze boerderij is rond 1850 gebouwd in de in 1834 drooggelegde Zuidplaspolder. De boer derij staat te koop en wordt niet onderhouden. Eveneens in de Zuidplaspolder, staat de Geer- truidahoeve (1849) in Nieuwerkerk aan den IJssel. Een eerder ingediend handhavingsver- zoek is door de gemeente Zuidplas afgewezen. Omdat het verval doorzet, heeft Heemschut opnieuw een handhavingsverzoek ingediend. Een derde boerderij waar de commissie zich zorgen over maakt is Het Kraaienest in Sas- senheim, gemeente Teylingen. De 17de-eeuwse boerderij hoort bij de buitenplaats Ter Leede. Ook hier is al jaren geen onderhoud gepleegd. H eemschut Zuid-H olland hoopt dat d oor d e handhavingsacties de boerderijen behouden blijven voor de toekomst. Leo Dubbelaar Gouda, Provincialeweg 38. 18 HEEMSCHUT september 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 18