HEEMSCHUT SI Heemschut inventariseert Pioniersgebouw geen monument Kunstwerk herplaatst actief FLEVOLAND UTRECHT Bunschoten-Spakenburg - In de afgelopen jaren heeft de gemeente Bunschoten-Spakenburg 65 cultuurhistorisch waardevolle objecten aan gewezen als gemeentelijk monument. Om te komen tot een verdere uitbreiding van deze lijst werd Heemschut Utrecht om advies gevraagd. De commissie heeft onderzoek gedaan naar mogelijke objecten, die voor aanwijzing in aan merking komen en heeft daartoe beschikbare documentatie geraadpleegd. De meest waar devolle panden bleken al op de gemeentelijke monumentenlijst te staan, met name in de Dorpsstraat, evenals een aantal boerderijen in het buurtschap Zevenhuizen. Na afronding van het onderzoek is een vijftiental nieuwe objec ten geselecteerd, voornamelijk woonhuizen en boerderijen. Naar het zich laat aanzien, neemt het college van burgemeester en wethouders het advies van Heemschut geheel of groten deels over. Hiermee krijgt de gemeentelijke monumentenlijst van Bunschoten-Spakenburg een waardevolle uitbreiding. Martha de Wit en Gerhard Eshuis Almere - Een van de oudste gebouwen van Almere, de Roef in Almere Haven, heeft geen monu mentenstatus gekregen. Het gemeentebestuur van Almere negeert hiermee het advies van de Commissie Welstand en Erfgoed om dit wel te doen. De commissie heeft een uitgebreid advies gegeven en daarin ook mogelijkheden aangegeven voor herontwikkeling van het gebouw binnen een gemeentelijke monumentenstatus. Heem schut Flevoland heeft bij het college aangedrongen om alsnog naar de suggesties van de commissie te kijken. Het college houdt echter vast aan het gekozen traject en zegt dat ze in samenspraak met de projectontwikkelaar de erfgoedwaarde van het gebouw bij de transforma tie kan behouden. Heemschut Flevoland blijft de zaak volgend. Ben te Raa OVERIJSSEL Zwolle - In Zwolle is binnenkort het kunstwerk De Barmhartige Samaritaan weer in volle glorie te zien. Het reliëf uit de wederopbouwperiode wordt herplaatst in de voorgevel van het in aan bouw zijnde appartementencomplex aan de Lut- tenbergstraat. Het reliëf, een schepping van de beeldhouwer August Adrianus Marie Manche (1916-2000), was decennialang te zien op de muur van de oude zusterflat van het RK ziekenhuis De Weezenlanden in Zwolle. Het beeld verbeeldt het Bijbelse verhaal van de Barmhartige Samari taan. Het reliëf is niet alleen een verwijzing naar de Barmhartige Samaritaan, maar ook naar de barmhartigheid van broeders en zusters in Zwolle. In verband met de sloop van het ziekenhuis complex werd het reliëf in 2017 uit de gevel van de voormalige zusterflat getakeld. Het reliëf werd geplaatst in een ijzeren framewerk en vervolgens afgevoerd naar een opslag van de gemeente Zwolle. Veel partijen hebben zich hard gemaakt om het beeld te behouden voor de stad, waaronder Erfgoedvereniging Heemschut. Een onderzoek naar herplaatsing van het reliëf elders in de stad liep echter op niets uit, zodat werd beslo ten het alsnog een nieuwe plek te geven op de oude locatie, in de voorgevel van het nieuwe appartementencomplex De Samaritaan dat eind dit jaar wordt opgeleverd. Met de herplaat sing van het reliëf is een uniek kunstwerk uit de wederopbouwperiode gered en een tastbare herinnering aan het voormalige RK ziekenhuis De Weezenlanden. Marcel Overbeek 16 HEEMSCHUT september 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 16