Funerair erfgoed Monumentenstatus voor Jachthuis? FRIESLAND Wirdum - Heemschut Fryslan heeft haar zor gen geuit over het verval van de intieme en nog indrukwekkende begraafplaats van de familie Van Eysinga. Als er geen onderhoud wordt uit gevoerd aan de keermuur en de te groot gewor den bomen, dan dreigt dit bijzondere funeraire erfgoed letterlijk weg te zakken. Tot in het laatst van de 18de eeuw stond hier de Jousma State, bezit van de familie Van Eysinga. In 1828 is dit 'eilandje' in gebruik genomen als familiebegraafplaats. In 1835 werd een keer- DRENTHE Rolde - In de bossen rondom Rolde bevindt zich het jachthuis 't Mul. Een prachtig fami liebezit uit begin vorige eeuw. En met een bij zonder verhaal. Het houten gebouw van 14 bij 14 meter werd tot 1926 in Dinxperloo gebruikt als veldpost voor de militaire politie langs de oostgrens van Nederland. Het is daar in 1926 ontmanteld en in 1927 herbouwd in Rolde. Het ontwerp is van Rijkswaterstaat en een voortref felijk voorbeeld van de Nieuwe Zakelijkheid. Exterieur en interieur zijn in volstrekt originele staat. De oorspronkelijke functionaliteiten zijn overal nog zichtbaar. De keuken is een van de eerste Bruynzeelkeukens naar ontwerp van Piet Zwart. Het pand wordt door de familie nog immer gebruikt als vakantiehuis. De uniciteit en bewaarde authenticiteit is zoda nig dat Heemschut Drenthe de gemeente Aa en Hunze heeft gevraagd het pand aan te wij zen als gemeentelijk monument. Eric le Gras 14 HEEMSCHUT september 2020 muur gebouwd rond de voormalige slotgracht en een brug en toegangshek aangelegd. Eerst waren het sobere begraafplekken, maar in 1907 werd een toegangsweg aangelegd, een grafkelder gebouwd en verschenen er voor het eerst fami liewapens op de zerken. De laatste begrafenis heeft plaatsgehad in 1938. In 1992 is het terrein opgeknapt, getuige het eveneens vervallen infor matiebord van de Provincie Friesland. Inmiddels is het niet meer zo stil bij de begraaf plaats. Voor de nabije dorpen heeft deze his torische plek altijd betekenis gehad. Maar nu ontdekken ook de bewoners uit de opgerukte nieuwbouw van Leeuwarden hier de rustplaats van deze vooraanstaande Friese familie. De bewoners hebben bij Heemschut aan de bel getrokken. De commissie hoopt dat de stich ting deze positieve aandacht oppakt, heeft contact opgenomen met de beherende stich ting, geadviseerd om zo snel mogelijk een beheer- en onderhoudsrapport op te laten stel len en de status van gemeentelijk monument aan te vragen bij de gemeente Leeuwarden. Pieter van der Meer en Jacob Schiphof Winschoten Almere lunschoten-SpakenWrg Hilversum Zuid-Holland Beuningen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 14