Strijd om de Van Gogh villa in Bussum Bekende namen steunen Heemschut Dankzij een snelle actie van Heemschut en de kersverse stichting Behoud Bussums Erfgoed - waarbij grote namen in de museumwereld zich uitspraken over de geplande sloop van de villa Eikenhof, Regen- tesselaan 39 in Bussum - lijkt redding van dit bijzondere pand geslaagd. In het huis werd ooit de collectie van Van Gogh beheerd en bewaard. Christian Pfeiffer Bekende namen zoals historicus Herman Pleij, Rijksmuseumdirecteur Taco Dibbits, schrijver Rudolf Geel, dirigent Ton Koopman, kunst- en architectuurhistoricus Paul Rem, directeur Van Goghmuseum Emilie Gordenker, Frank van den Eijnden van de Van Gogh sites foundation, kunsthistoricus Wim Pijbes en vele anderen riepen met Heemschut in een open brief de gemeente op om sloop van de villa te voor komen. De open brief werd op kosten van Heemschut op de achterpagina's van lokale kranten als BussumsNieuws, NaarderNieuws en MuiderNieuws gepubliceerd. De villa is gebouwd door Jo Bonger die getrouwd was met Theo, de broer van Vincent. Zowel de schilder als zijn broer Theo stierf De villa Eikenhof, waar ooit de Van Gogh- collectie was ondergebracht, staat in Het Spiegel iets van de weg af en is daardoor lange tijd letterlijk en figuurlijk buiten beeld gebleven. in 1891. Weduwe Jo van Gogh-Bonger hertrouwde met Johan Cohen Gosschalk. Jo verhuisde in 1891 naar Bussum. Eerst naar de Koningslaan, waar zij begon met het verkopen van tekeningen en schilderijen van haar overleden zwager Vincent. In 1901 lieten Jo en Johan de villa aan de Regentesselaan bouwen, waar zij de verkoop van de schilderijen en het organiseren van verkooptentoonstellingen voortzette. Ruim een eeuw later staat Jo Bonger weer volop in de belangstelling doordat recent de biografie Aiies voor Vincent - het leven van Jo van Gogh-Bonger werd uitgegeven. Uiteindelijk hebben Jo, haar man Johan Cohen Gosschalk en zoon Vincent slechts van 1901 tot 1904 in het huis aan de Regentesselaan gewoond. Wel bleef villa Eikenhof nog tot 1978 in familiebezit en werd al die tijd verhuurd. De schilderijen die ingenieur Vincent van Gogh, de zoon van Jo, tot aan zijn dood in 1925 in bezit had, vormden de startcollectie voor het Van Goghmuseum in Amsterdam. De villa werd ontworpen door de architect Willem Bauer, die eerder het woonhuis van Van Eeden en andere gebouwen in de nabij gelegen kolonie Walden in Bussum ontwierp. Toen de huidige eigenaar het pand wilde slo pen, vroeg Heemschut de monumentenstatus aan. Die aanvraag dreigde echter te sneuvelen, omdat de commissie voor Ruimtelijke Kwaliteit de waarde van het pand niet wilde onderken nen. Een ruime meerderheid van de gemeen teraad riep kort na het verschijnen van de open brief van Heemschut het college van B&W als nog op de monumentenstatus te onderzoeken. Nader onderzoek leverde de bevestiging op dat het pand ook van architectuurhistorisch groot belang is. De villa van architect W.C. Bauer lijkt daarmee voorlopig gered. september 2020 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 13