De sloopplannen voor het Amsterdamse huis waar Etty Hillesum haar beroemde boeken schreef, leidde deze zomer tot zoveel beroering dat de gemeente Amsterdam de panden aan de Gabriël Metsustraat 2-6 met spoed beschermde tot monument. Daarmee zijn ze gered. Een mooi succes. Christian Pfeiffer Woning Etty Hillesum behouden De drie panden in de zogenaamde eclecti sche stijl zijn ontworpen als stalhouderij met bovenwoningen door de bekende Amster damse architect A.W. Weissman - bekend van onder andere het Stedelijk Museum - in samenwerking met P.H. van Niftrik, de zoon van de vroegere stadsingenieur. Ze zijn gebouwd in 1901 en staan aan het Museumplein. Ze behoren tot de weinige in rij gebouwde panden die hier vrij uitzicht op hebben en zijn daardoor van grote waarde voor het gevelbeeld van het plein. Boven de ietwat rommelige plint zijn de panden uit zonderlijk goed bewaard gebleven en verto nen nog veel kenmerken van de eclectische architectuur van omstreeks 1900: rijkelijk bewerkte erkers, Franse balkonnetjes met siersmeedwerk en decoratieve overste kende afdakjes. De panden Gabriël Metsustraat 2-6, in nummer 6 schreef Hillesum haar dagoeken. Dagboek Naast architectonische waarde vertegen woordigt in het bijzonder huisnummer 6 ook cultuurhistorisch erfgoed. Dit pand is het voormalige woonhuis van Etty Hil lesum (1914-1943) en tevens het huis waar zij de basis voor haar indringende en wereldberoemd geworden dagboeken schreef, die onder de titel Het Verstoorde Leven werden uitgegeven. Het was haar laatste woonhuis voor zij naar Westerbork werd gedeporteerd. Aan de gevel hangt ter nagedachtenis een plaquette. Zoals betrekkelijk veel architectuur in Stadsdeel Zuid kenden de panden een te lage waardering, orde 3, op de zogeheten ordekaarten: een apart systeem dat door Amsterdam wordt gebruikt om de vele pan den in de stad te beoordelen op monumen tale waarde. En niet alleen de Gabriel Metsu straat 2-6 werd te laag gewaardeerd. In het geheel staat door dit gebrek aan waardering de architectuur in Stadsdeel Zuid, wellicht meer dan op andere plekken in de stad, onder druk. Het Cuypersgenootschap vroeg om sloop te voorkomen de monumentenstatus aan en werd daarin ondersteund door Heem schut Amsterdam. Vanuit de landelijke pers en de buurt ontstond ook beroering. Deze druk zorgde ervoor dat de gemeente Amsterdam gebruik maakte van de spoedprocedure om te komen tot een monumentenstatus. Daarmee is sloop afgewend. Voor Heemschut is er ook nog een ander bijzonder detail te noemen: de genoemde architect A.W. Weissman is in 1911 een van de bedenkers en oprichters van Heemschut geweest! 12 HEEMSCHUT september 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 12