Nederland telt bijna 6900 kerken. Door de steeds verdergaande ontkerkelijking en vergrijzing in ons land dreigt veelal leegstand en achteruitgang voor dit vaak karakteristieke en beeldbepalende religieuze erfgoed. Rol van Heemschut Kerkenvisies - goed op weg! Johanna van der Werff Werd dit voorheen vooral gezien als een probleem van de kerken zelf, inmiddels is de gedachte dat we als samenleving als geheel een verantwoordelijkheid hebben voor het kerkelijke erfgoed. Niet alleen betreft het vaak bijzondere gebouwen met een grote historische en culturele betekenis, maar ook draagt een levend kerkgebouw - in de oorspronkelijke functie of na herbestem ming - bij aan de leefbaarheid van steden, dorpen en wijken. In de Nationale Kerkenaanpak van de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) wordt het opstellen van gemeentelijke Ker- kenvisies gestimuleerd. Het project Kerken- visies ging op 1 januari 2019 van start, met als doel om draagvlak te creëren en samen werking te stimuleren met het oog op het ontwikkelen van een duurzaam toekomst perspectief voor het nationale religieuze erfgoed. Het rijk stelt tot en met 2021 een bedrag van negen miljoen euro beschikbaar voor het opstellen van kerkenvisies door gemeenten. Niet alleen kunnen kerkelijke gemeenten financiële steun aanvragen voor het opstel len van een kerkenvisie, ook worden ze begeleid in het samen met de burgerlijke gemeente, kerkeigenaren, inwoners en erf goedorganisaties opstellen van een kerken visie. Partijen gaan met elkaar in gesprek over de toekomst van alle kerkgebouwen in een gemeente: monumentaal en niet- monumentaal; nieuw en oud; in gebruik als kerk of andersoortig gebruik. Door 69 gemeenten is inmiddels een kerkenvisie opgesteld en 65 gemeenten hebben het aangevraagde bedrag toegekend gekregen. De overige vier zullen naar verwachting bij de meicirculaire worden vastgesteld. Projectleider van het Heemschut Kerkenvi sie project is Lilian Grootswagers, zij neemt ook namens Heemschut deel aan de lande lijke werkgroep die door de RCE wordt aan gestuurd. Namens Heemschut neemt Karel Loeff zitting in de stuurgroep van de Nati onale Kerkenaanpak. Zo is Heemschut op beide niveaus goed vertegenwoordigd. Het doel van de kerkenvisie is ambitieus. Ener zijds kan deze worden ingezet om de dialoog op gang te brengen tussen de burgerlijke en kerkelijke gemeente en burgers, anderzijds kunnen dreigende leegstand en andere risico's in kaart gebracht worden. Daarbij, kerken laten zich lang niet altijd eenvoudig aanpassen. Herbestemming verloopt vaak moeizaam. Er wordt soms jarenlang gedis cussieerd en geprocedeerd als geloofsge meenschappen het kerkgebouw niet langer kunnen onderhouden. De kerkenvisies zijn bedoeld om de nu nog vaak moeizame her bestemmingsprocessen in de toekomst te vergemakkelijken. De aanvragen lopen via de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Elke Nederlandse gemeente kan, in de periode tot en met 2021, eenmalig een aanvraag indienen. Ook Heemschut speelt hierin een rol. Vanuit het programma Toekomst Religieus Erfgoed worden door de samenwerkende partners, waaronder Heemschut, bijeenkomsten georganiseerd rondom thema's die spelen bij het opstellen van kerkenvisies. Voormalige Heilig Hart Kerk te Roosendaal, een rijksmonument, herbestemd tot gezond heidsplein Kalsdonk. juni 2020 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 9