Ivicke blijft meest bedreigde pand van Nederland Monumentenzorg geholpen Erfgoednieuws Afgelopen december was Huize Ivicke in Was senaar door Europa Nostra op de shortlist geplaatst van the 7 Most Endangered sites in Europa. Deze internationale aandacht heeft steun gegeven aan de gemeente Wassenaar om de eigenaar van het pand stevig aan te pakken. De buitenplaats, nu door krakers bewoond, was tot voor kort eigendom van een bedrijf onder de beursgenoteerde onderneming Bever Holding. De gemeente Wassenaar is een handhavings- traject gestart dat na de rechtszaak heeft gere sulteerd in marginale lapmiddelen. Wel wordt de eigenaar gedwongen om binnen acht maanden (vóór eind juli) het pand te repareren volgens de aanwijzingen van de Monumentenwacht. Een klein lichtpuntje is dat - voor het uitvoeren van werkzaamheden aan het gebouw, als het op kosten van de gemeente aan komt - de pro vincie garant staat tot een bedrag van 500.000 euro. Uiteraard zullen deze kosten eerst worden verhaald op de eigenaar. Een structurele oplos sing lijkt er vooralsnog niet. Het pand is in de tussentijd door Bever Holding verkocht aan een andere BV, in eigen bezit. De eigenaar heeft Huize Ivicke, december 2018. weer een rechtszaak lopen tegen de gemeente, alles met als schijnbaar doel om niet tot defini tief herstel over te gaan. Inmiddels zijn eind maart ook de zeven definitieve monumenten geselecteerd die in aanmerking komen voor de 7 Most Endan gered sites van 2020. Deze zijn te vinden op www.7mostendangered.eu/sites_list/selec- ted-2020/ Bedrijven die schade leiden door de maatre gelen ten gevolge van het coronavirus kunnen een eenmalige tegemoetkoming ontvangen. Dankzij de intensieve lobby van Martine van Lier, voorzitter Federatie Instandhouding Monumen ten en Marlo Reeders, bestuurslid Kunsten '92. Zij hebben via het ministerie van OCW bereikt dat organisaties die bij de Kamer van Koop handel geregistreerd staan onder de SBI-code 91.03 (monumentenzorg) een aanvraag kun nen doen voor deze tegemoetkoming. Grote en kleine stichtingen en organisaties die monumenten beheren worden hiermee in deze moeilijke tijd geholpen. Marlo Reeders: 'We zien twee type monumenten die zwaar getrof- fen zijn: monumenten die voor hun inkomen afhankelijk zijn van bezoekers en monumenten die afhankelijk zijn van verhuur. Eigenaren ste ken gewoonlijk de opbrengst uit exploitatie in onderhoud. Dat is immers een van de redenen van exploitatie. Als die inkomstenbron van de ene op de andere dag wegvalt, komt men in de problemen. De monumenteneigenaren ontko men niet aan kosten, zoals verwarming, perso neelskosten en het lopende onderhoud.' Kunsten '92 is door minister Van Engelshoven gevraagd om de schade door de coronacrisis voor de cultuur inclusief het erfgoed te inven tariseren. Reeders maakt voor erfgoed deel uit van deze Taskforce, waarin een groot aantal koepels zoals de Museumvereniging is verte genwoordigd. 'Het Erfgoedplatform van Kun sten '92 is voor deze crisis tijdelijk uitgebreid met extra leden. Daarmee is het erfgoedveld breed vertegenwoordigd.' Ook Heemschut is als lid van Kunsten '92, het Erfgoedplatform en via de FIM vertegenwoordigt door de voorzitter van Heemschuts Raad van Toezicht Eefje van Duin. Voor informatie zie: www.rvo.nl/subsidie-en- financieringswijzer/tegemoetkoming-schade- covid-19 juni 2020 HEEMSCHUT 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 47