Liefde met liefde gerestaureerd In de wachtruimte bij de ingang naar de voormalige trouwzaal in het gemeentehuis van Rijen, gemeente Gilze Rijen, heeft Marius de Leeuw in 1961 een wandschildering aangebracht. Het werk kreeg, voor zover bekend, geen titel maar de hele thematiek is gericht op de liefde. Johanna Jacobs Goede samenwerking De schildering is 332 cm hoog en 280 cm breed. Het is een kwalitatief hoogstaand kunstwerk uit de wederopbouwperiode (1946-circa 1972). De beeldtaal is opti mistisch: in een paradijselijk landschap met dieren en planten, beschenen door een reusachtige zon, is tweemaal een liefdes paar te zien. Rechtsboven een arm in arm lopend paar en linksonder biedt een man op zijn knieën een liggende vrouw een vrolijke bos bloemen aan. Linksboven is een grote witte vogel afgebeeld, omringd door werve lende vormen. Het kleurenpalet, hoofdzake lijk samengesteld uit geel- en blauwtinten, wordt verlevendigd door witte accenten. Alles straalt en vibreert. De toegang tot de voormalige trouwzaal is tegenwoordig afgesloten en de ruimte wordt gebruikt als koffiehoek voor in het gebouw werkende ambtenaren. Voor de restaura tie was voor een deel van het kunstwerk een keukenblok geplaatst. Bovendien was lange tijd het plafond verlaagd met een systeemplafond. Er waren beschadigingen aan het werk, waaronder vochtschade aan de bovenkant en behoorlijk wat lelijke over schilderingen. Rianne Biesheuvel, beeldend kunstenaar uit Rijen, vestigde in 2018 de aandacht van de gemeente op dit bijzondere werk. Zij nam vervolgens contact op met de Werkgroep Monumentale Kunst van Heemschut. Erik Luermans maakte een waardestelling. De WMK, vertegenwoordigd door Erik Luer- mans en Gerard van den Berg, en Rianne Biesheuvel maakten zich hard om dit werk in oude luister te herstellen. De gemeente honoreerde hun verzoek en als projectlei der werd Marc van Dongen aangewezen. Op aanraden van de WMK werd in zee gegaan met Restauratie Breda - Raymund Bervoets - en restaurator Hans Klaverdijk. Een nieuw zeer compact keukenblok werd tegen een tegenoverliggende muur geplaatst en het systeemplafond werd boven de schildering ruim een meter verwijderd, zodat deze weer volledig te zien was. Na een uitvoerig onder zoek door beide restauratoren werd een plan van aanpak gemaakt. Na de dood van Marius de Leeuw in 2000, verscheen in 2005 een overzichtswerk van de hand van Theo Hoogbergen: Marius de Leeuw kunstenaar 1915-2000 over leven en werk. Hierin staat een afbeelding van het ontwerp dat echter afwijkt van de uiteinde lijke muurschildering. In september 2019 werd de restauratie afge rond tot grote tevredenheid van de opdracht gever. Gerard van den Berg zorgde met een specialist voor het fraaie aanlichten van het kunstwerk en werd een tekstbordje met uitleg geplaatst. De afdeling communicatie van de gemeente verspreidde informatie aangele verd door Johanna Jacobs van de WMK over een van Brabants grootste monumentalisten, Marius de Leeuw, en zijn bijzondere kunst werk in de wachtruimte bij de trouwzaal. Op 31 oktober 2019 onthulde wethouder David Vermorken dit prachtige kunstwerk dat een nieuwe duurzame toekomst tege moet gaat. juni 2020 HEEMSCHUT 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 45