Stand van zaken Verouderde praktijkrichtlijn derijen met een eeuwenoude oorsprong? In het aardbevingsgebied heeft ongeveer 2% van de panden een monumentale status. 5-10% is geïnventariseerd als 'karakteristiek' en min of meer 'beschermd' tegen sloop, maar onbeschermd tegen ingrijpende ver sterkingsmaatregelen. Zeker 30% van alle panden draagt bij aan de kenmerkende Gro ningse identiteit en karakteristiek, los van status. De veiligheid van bewoners staat ech ter centraal. Men wil hier voortvarend mee aan de slag. Dat lijkt goed nieuws. Toch vormt juist die voortvarendheid een bedreiging voor karakteristieke dorpen en boerderijen. sloop en vervangende nieuwbouw; een pri mair financieel-economische afweging. Dit is voor bewoners ook aantrekkelijk: het biedt aantrekkelijke perspectieven van 'nul-op-de- meter', op meer comfort, levensloopbesten digheid, een woon-technisch hogere kwali teit en een optimale staat van onderhoud, en uiteindelijk ook een betere verkoopbaarheid. De eerdergenoemde eerste tranche is een onomkeerbaar feit; de besluitvorming hier over is rond. Delen van karakteristieke dor pen en ontzielde boerderijen in het buiten hoeken aandacht voor te vragen. Eigenaren en bewoners van karakteristieke woningen moeten verleid worden om andere keuzes te maken, omdat er goede alternatieven zijn en hulp bij woningverbetering is gewenst. Pilot Interessant en positief nieuws in dit verband is een initiatief van de Vereniging Gronin ger Monument Eigenaren (VGME). Vanuit de wens om in het versplinterde veld van instanties de regie weer meer terug te krij gen, is het plan gelanceerd om eigenaren van monumenten uit verschillende door de Versterking vindt plaats op basis van een 'verouderde' praktijkrichtlijn uit 2015, die uitgaat van verdergaande aardgaswinning en worst case-inzichten over dreiging en risi co's. Op die 'oude' basis zijn voor 3 a 4.500 woningen 'versterkingsadviezen' opgesteld. Het grootste deel komt nu in uitvoering. Omdat de marktwaarde van woningen in het noorden extreem laag ligt, vallen de kosten van versterking in vergelijking daarmee rela tief hoog uit. In veel gevallen wordt verster king van bestaande bebouwing om die reden niet opportuun geacht en kiest men voor gebied wacht een treurig einde. Waar winst te behalen is, zijn de tweede en eventu ele volgende tranches van totaal 26.000 woningen met een (licht) verhoogd risico. Er is inmiddels veel meer bekend over de door gaswinning geïndiceerde aardbevin gen en hoe traditioneel gemetselde gebou wen daarop reageren. Vaak is een minder ingrijpende aanpak mogelijk. Om verder verlies van het karakteristieke Groningse erfgoed tot een minimum te beperken en het automatisme van sloop en nieuwbouw om te buigen, is het van groot belang om hier met spoed en vanuit zoveel mogelijk aardbevingen getroffen gemeenten, te kop pelen aan een restauratiearchitect. Doel is om herstelplannen voor het getroffen monu mentale erfgoed te maken, waarbij vanuit integraliteit wordt gewerkt. Naast veiligheids aspecten, worden ook energie en verduurza ming in de plannen meegenomen. Op deze manier wordt ervaring opgedaan en kunnen lessen geleerd worden. Bij een succesvolle afloop is een uitbreiding van het aantal pro jecten mogelijk. Het initiatief wordt financieel ondersteund door het ministerie van OCW en de provincie Groningen. Het is een waardevol en zeer zeker hoopvol begin. juni 2020 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 43