Aardbevingsdossier In 1959 wordt een grote gasbel aangetroffen onder de provincie Groningen. Nederland viert feest. Een onuit puttelijke energiebron dient zich aan! Rijkscampagnes gaan van start om de Nederlander, die nog op turf, kolen en olie stookt, massaal aan het aardgas te krijgen. Met succes. Aardgas wordt onze belangrijkste energiebron. Johanna van der Werff Geen eenvoudige kwestie De schaduwkant van het gas Dankzij aardgas wordt Nederland rijk. Als in de gaswinningsstreek met kerst 1986 een aardbeving van 3.0 op de Schaal van Richter wordt gemeten, is het belang dan ook groot om de relatie met aardgaswinning te ontken nen. De economische belangen zijn te groot. Bijna 35 jaar later wordt daar wel anders over gedacht. Sinds 1986 volgden meer dan duizend aardbevingen. Die relatie is er wel degelijk, wordt inmiddels erkend en een fijn vertakt apparaat is in de lucht geholpen om particulier geleden schades af te han delen. Ook gaat de gaskraan in 2022 dicht, waar eerst nog gesproken werd van 2030. Begin 2017 schetst Arjan Lubach de Gro ningse aardbevingskwestie als een dossier met een zwaar kafkaësk gehalte. Sinds dien is er veel verbeterd. De verschillende betrokken instanties tonen goede wil. Al een tijdje lijkt het relatief stil rond het door aardbevingsgebied geplaagde Groningen. Toch kent het proces van versterken tal rijke hobbels en is er veel uitstel en afstel. Enerzijds ontbreekt eng/neer/ngscapaciteit. Anderzijds is er de complexiteit van de mate rie. Dossiers zijn gefragmenteerd en weinig doorzichtig, wat extra vertraging betekent. Dan zijn er de 'ingewikkelde' gevallen waar bij de schade multi-oorzakelijk is of waar het gebouw (net) buiten het eigenlijke aard- bevingsgebied ligt. Bovendien is sprake van meerdere regimes en onderling tegenstrijdige regelingen en normering als het gaat om ver sterking. Om over de aanpak van het verster ken nog niet te spreken. Wie is wanneer aan de beurt? En hoe? Wie woont er überhaupt veilig? Het heeft de provincie en Nederland sterk verdeeld, tot op ministerieel niveau. Hoe versterk je een getroffen gebied, dat zich kenmerkt door kleinschalige dorpen en boer- 42 juni 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 42