Vinkeveen, Met de Omgevingswet in aantocht is het goed te zien dat er nog steeds gemeenten zijn, die hun identiteit koesteren en hun erfgoed beter willen beschermen. In de acht dorpen van de gemeente De Ronde Venen, provincie Utrecht, staan veel historische gebouwen, zoals molens, gemalen, boerderijen, woonhuizen, bruggen en forten. De komende maanden neemt de gemeente met vier deskundige inwoners en twee experts alle bouwwerken in De Ronde Venen onder de loep. Interessante gebouwen die uit deze inventari satie naar voren komen, kunnen in aanmerking komen om gemeentelijk monument te worden. Het gaat vooral om bouwwerken die het lokaal- historische verhaal vertellen. De Ronde Venen start daarnaast een campagne om te weten te komen welke gebouwen inwoners belangrijk vinden en zouden willen behouden; mogelijk andere dan de deskundigen selecteren. Dat zijn vaak bouwwerken waar iemand persoon lijk een band mee heeft, zoals een school of iets met een bijzonder lokaal-historisch verhaal. Bij de beoordeling kijkt de gemeente naar het aan tal keren dat een gebouw tijdens de campagne wordt genoemd en de bijbehorende toelichting. Burgemeester Maarten Divendal zegt over dit bijzondere selectieproces: 'Het is belangrijk dat we oude en mooie gebouwen bewaren voor de komende generaties. Gebouwen die experts belangrijk vinden, maar vooral bouwwerken waar onze inwoners om geven en waar zij een geschiedenis mee hebben. Ik ben benieuwd naar de verhalen erachter. Want juist deze ver- 3 halen maken deze gebouwen van waarde.' _C Informatie over procedure en selectie is te O verkrijgen via g.deboer@derondevenen.nl De starttoren aan de Vinkeveense Plassen; een karakteristiek en zeldzaam bouwwerk dat echt bij De Ronde Venen hoort. juni 2020 HEEMSCHUT 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 41