Reacties op behoud snackbar Een snackbar beschermen is niet niets. Heemschuts pleidooi voor behoud van snackbar 't Pleintje in Den Dungen leverde een enorme golf aan reacties op, zowel in de landelijke pers als bij Heemschut. Karei Loeff Marc Stegeman reageerde onmiddellijk: 'Vanochtend was ik verrast door het initia tief van de Bond Heemschut om de snack- kraam cafetaria 't Pleintje in Maaskantje tot erfgoed te rekenen. Deze landelijk bekend geworden actie is goed voor waar Heemschut voor staat: voor erfgoed, maar niet stoffig of benepen.... Het beste is natuurlijk als de Maaskanters zo trots zijn op hun snackbar, dat die ter plaatse kan blijven staan. Dat het Neder lands Openluchtmuseum (NOM te Arnhem 'm toch niet wil is bevreemdend, maar ja, het is vast geen instantie met een conser vator en directie die zich laat sturen door buitenstaanders.' Jan Willem Ruyten van de Stichting histo rische collecties Heerlijkheid Heukelum, Leyenburg en de Gelderse Toren bena derde zelfs het bestuur van het Nederlands Openluchtmuseum: 'Naar aanleiding van de berichten in de pers op het afwijzen van de snackbar voor plaatsing in het Openlucht museum zou ik u willen verzoeken uw besluit te heroverwegen. Voor veel Nederlanders heeft deze snackbar een bijzondere beteke nis. Mogelijk niet voor uw generatie maar ik hoop dat u deze zeer kwetsbare functionele architectuurstroming zult kunnen behouden als eerbetoon aan de "matjescultuur" uit het 4de kwart van de 20ste eeuw. Voor zover ik weet, is er van deze bevolkingsgroep ver der geen representatieve bebouwing voor handen.' Behalve steunbetuigingen kwamen er ook berichten van initiatiefnemers die het frietkot wilden overnemen. Ze wilde Emile Nagel, algemeen manager van groepsac- commodatie Zonnenwende uit het nabij gelegen Sint Michielsgestel graag kijken naar overname. Joke Sickmann deed een suggestie voor herplaatsing bij Het Domijn in Weesp. Frans Hogema is bezig met een museum in combinatie met dagbesteding in Winterswijk. Robin Houtman uit Ter Apel bood spontaan ruimte aan om het gebouw op te slaan. Rutger van der Lee van Van Riel Forklifts uit Tilburg meldde: 'Ik heb gelezen dat u druk bezig bent een plek te vinden voor de friet tent van de film New kids als "monument". Ikzelf en ook mijn baas, Martin van Riel, hebben met erg veel plezier naar de films gekeken. Wij beschikken als bedrijf over meerdere vrachtwagens met autolaadkraan en trailers die het cafetaria zouden kunnen vervoeren. Wij willen dit volledig gratis ver zorgen en vervoeren naar een plek waar dan ook in Nederland.' Ubel Zuiderveld, Foodservice Watcher, manager research publications FoodSer vice Instituut Nederland en hoofdredacteur van Frituurwereld schreef ons: 'Als tijds beeld is 't Pleintje natuurlijk bijzonder. Als voorbeeld van "friturologische architectuur" is deze snackbar dat natuurlijk in veel min dere mate. In een zeer grijs verleden, jaren 1990, heb ik al eens gepoogd een fraai architectonisch staaltje van frietkraam-fol- klore richting Openluchtmuseum in Arnhem te bewegen. De directie was destijds niet heel erg enthousiast.' Inmiddels weten we wat er met er de snack bar uit Maaskantje is gebeurd: ondanks alle steunbetuigingen en reddingspogin gen kwam toch de sloopkogel. Ons rest nu slechts de film en de serie! juni 2020 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 39