Toevallige ontdekking Vlasindustrie muüBiMii Van de enkele tientallen vlasroterijen die er in Nederland nog zijn, staan er slechts twee op de rijksmonumentenlijst: een in het Noord-Brabantse Klundert en een in Ridderkerk, Zuid-Holland, beide overigens zonder noemenswaardige interieurwaarden. Het leeuwendeel van de vlasroterijen ver keert echter in een min of meer ruïneuze staat, zo ook in Zeeuws-Vlaanderen. Dit is nog altijd de belangrijkste vlasregio van Nederland, waar circa 90 procent van de huidige vlasproductie vandaan komt. Deze roterij werd pas ontdekt toen de - te vergeefse - strijd voor het behoud van een andere roterij in het dorp Koewacht nog gaande was. Want hier stond de groot ste vlasroterij van de Benelux, de Coöpe ratieve Sint Andries. De Sint Andries was bestemd om in het kader van het Monu menten Selectie Project (MSP) voorgedra gen te worden voor de rijksmonumentenlijst, maar strandde in de procedure vanwege het gebrek aan lokaal draagvlak. Hierdoor heeft de gemeente Terneuzen een sloop- aanvraag voor het complex in 2006 moeten honoreren, waarna in 2010 sloop volgde, bezwaren van Heemschut Zeeland ten spijt. Hierdoor werd wel de aandacht gevestigd op een veel kleinere en onbekende roterij aan de overzijde van de weg, verscholen op het achtererf van een woning. Deze roterij werd in 1932 opgericht door de gebroe ders Janssens, maar in 1966 overgenomen door Urbain Arthur Bruggeman. Bruggeman exploiteerde de roterij tot 1994 en bleef Na het oogsten is het verwerkingspro ces van het vlas als volgt: - roten: het vlas nat laten worden op het land of in een koud- dan wel warmwaterroterij, - drogen en repelen: zaadbollen verwij deren, - snuiten: lange stengels worden eruit getrokken, - braken: breken van de houten sten gels waar de vezels omheen liggen, - zwingelen: houten delen definitief verwijderen, - hekelen: lange vezels worden tot een lint gekamd, de grondstof voor een spinnerij. Van de vlasplant worden de vezels onder andere gebruikt voor kleding, huishoudlinnen, decoratieve bekle- dingsstoffen en technische en indus- triële toepassingen. Het (lijn)zaad wordt gebruikt als veevoer en voor de productie van lijnolie met meervoudig onverzadigde omega-3 vetzuren. De houterige delen als grondstof voor vezelplaten en als 'bekle ding' van koeienstallen ter vermindering van de ammoniakuitstoot. Anno 2020 kent Nederland nog steeds vier familiebedrijven in de vlasindustrie. Van de Bilt zaden en vlas BV in Sluiskil is een verticaal geïntegreerd bedrijf met een veredelingsafdeling zowel gericht op de zaadeigenschappen als op vezelkwali teit, zaaizaadvermeerdering, vlasteelt en verwerking van het strovlas. Het areaal vlas in Nederland is ca. 2.300, in België ca. 16.000 en Frankrijk ca. 100.000 ha. Door vele milieuvriendelijke toepassingen van vlas is dit de laatste jaren aanzienlijk gegroeid. De vlasin dustrie heeft zich ontwikkeld tot een moderne bedrijfstak. Van het verleden is nog op diverse plaatsen iets terug te vinden zoals in (straat)namen en (res tanten van) gebouwen. Deze industrie heeft een rijk verleden en zal daarom ook een plaats dienen te hebben in onze cultuurgeschiedenis! Voor verdere informatie zie: Vlas museum 't Vlasschuurke in Koewacht, www.vlasmuseum. nl. Vlasserij Suikermuseum te Klundert, www.vlasserij-suikermuseum.nl. Met dank aan Oscar Huiskamp voor de verstrekte gegevens. 1 V Impljnl wabmwaterrotimg- instmlatie uV:^11"'1 VVV HEMIMACWWE De productie van vlas. Uit: Beeld-encyclopedie van onze industrie, Amsterdam-Brussel 1953. juni 2020 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 37