Latere vestigingen Interieurs Heemschut en de Bijenkorf Stichting Na de Tweede Wereldoorlog veranderde de koers voor nieuwe vestigingen van het bedrijf qua opdrachtgeverschap. Twee bui tenlandse architecten kregen de eer om een nieuw gebouw te ontwerpen. In Rotter dam kreeg Marcel Breuer, bekend van de Amerikaanse Ambassade in Den Haag, de opdracht samen met huisarchitect Abraham Elzas. De opening vond plaats in 1956. In Eindhoven mocht de Italiaanse architect Gio Ponti een ontwerp leveren. Hij bedacht een doosvormig blok met groene tegels, waarbij de gevel als een schijngevel werd opgetrok ken voor de hoogste etage die later, zonder wijziging aan het uiterlijk, zou kunnen wor den toegevoegd. Pas in de jaren '80 opende een aantal nieuwe vestigingen. Zo werd er een Bijen korf gevestigd in het winkelcentrum La Vie in Utrecht, dat inmiddels onherkenbaar is verbouwd en waarbij het warenhuis nu het hele winkelcentrum in beslag neemt. Vesti gingen in Arnhem en Enschede werden na herstructurering in 2013 gesloten. De slui ting van filialen in Groningen, Breda en Den Bosch, waar alleen kleding werd verkocht, volgden in 2016. Behalve in Utrecht zijn er nu ook nog vestigingen in Amstelveen en Maastricht naast de echte architectonische Filiaal Eindhoven. 'parels': De Bijenkorf in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven. Helaas is er van het interieur van deze parels, die vanaf 2001 in fases zijn aange wezen als rijksmonument, niet veel meer over. De monumentale onderdelen beper ken zich in hoofdzaak tot de trappenhuizen. Spijtig is dat bijvoorbeeld de prachtige rol trappen met brede houten zijkanten, die in het interieur in Rotterdam een prominente rol speelden, zijn vervangen. Ook het beeld van de liggende dame in het venster van het Opening van de Bijenkorf in Rotterdam in 1957. Erfgoedvereniging Heemschut heeft zich een aantal keren bemoeid met De Bijen korf. In 2007 startte dit met de voordracht van nieuwe rijksmonumenten: de vestigin gen van Marcel Breuer in Rotterdam en die van Gio Ponti in Eindhoven, als aanvulling op 'De Lijst van 100 wederopbouwmonumenten' van minister Plasterk. De sloop van de glazen aanbouw 'Bijkorama' in Rotterdam kon niet worden voorkomen, maar in 2009 werd succesvol gestreden tegen hoogbouw die het zicht belemmerende op het pand. Heemschut zette zich nog in voor het herstel van de in slechte staat verke rende sculptuur Naum Gabo. In Amsterdam speelt thans de discussie over de 'Bijenkorf-file'. Terwijl het gehele centrum autoluw wordt gemaakt, staan er op bepaalde dagen files vanaf de Stopera tot aan de parkeergarage van de Bijenkorf aan het Damrak. De Bijenkorf wil deze cash-cow uiteraard niet opgeven, maar de vraag is of een dergelijke garage in het door voetgangers en fietsers gedomineerde centrum nog wel op zijn plaats is. Zeker als deze een dermate grote verkeersopstopping veroorzaakt. restaurant van deze vestiging, een ontwerp van Henry Moore, is verdwenen. Het idee om een aparte stichting op te richten ontstond bij het 140-jarige bestaan in 2010. Oud-medewerkers van De Bijen korf voelden de noodzaak om los van de eigenaren via een onafhankelijke stichting het culturele erfgoed van de verschillende warenhuizen te behouden voor de Neder landse samenleving. Een interessante web site www.cultureelerfgoeddebijenkorf.nl, waar veel historische informatie wordt gebundeld, is het resultaat. juni 2020 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 33