Groen waas vreet kwetsbaar erfgoed aan Stikstofproblematiek Eric le G ras Voorzichtig reinigen! Nog steeds te veel Ontginningsboerderijen 'Je ziet het steeds vaker: een groen waas op stenen, daken en metselwerk van gebou wen, veroozaakt door een overmaat aan stikstof in de atmosfeer. Het vormt een bedreiging voor oude, karakteristieke panden. Dat kan leiden tot sloop', zegt archi tect en lid van Heemschut Drenthe. Gerard de Vries: 'Zonder onderhoud stort zo'n gebouw uiteindelijk in.' Hoewel de groene aanslag een aan tasting kan betekenen, kan schoon maken ook een bedreiging zijn. Pas op bijvoorbeeld bij het stralen van gevels! Door een te grove of verkeerde manier van stralen en schoonmaken wordt de steen ook poreus. Schakel dus vooral deskun dige specialisten in. De Vries wijst in de Oranjestraat in Assen op een groen waas onderaan de muren van een rij onderofficierswoningen: 'Heem schut heeft zich met succes verzet tegen de sloop van deze woningen. De eigenaar, een woningbouwvereniging, wilde geen geld meer in onderhoud steken en koos voor nieuwbouw. Een van de redenen om te slo pen, was aantasting door stikstofverbindin gen zoals stikstofdioxide of ammoniak.' Die stoffen bevatten grote hoeveelheden voedingsstoffen voor planten en dat zorgt al tientallen jaren voor problemen; het staat bekend als 'zure regen'. Op gebouwen ont staat zo het groene waas dat in de Asser Oranjestraat opvalt. De Vries: 'Die waas bestaat uit planten, vooral mossen, die goed gedijen op de overvloed aan voedsel. Hun wortelstelsel tast stenen, daken en metselwerk aan, zeker bij zachtere steen- soorten. Langs de wortels kan bovendien zuur regenwater binnendringen. Een dubbel effect dus.' De overheid heeft de stikstofproblematiek al aangepakt en doet dat nog steeds. De Vries: 'We rijden bijvoorbeeld langzamer op snelwegen. Maar de toename van de bevol king en de bijbehorende economische acti viteit doet dat grotendeels weer teniet. Wat eerst veel te veel stikstof was, is nu gewoon te veel stikstof. Daarmee is het nog steeds een probleem.' Volgens De Vries staan eigenaren van gebouwen niet machteloos: 'Zorg voor goed onderhoud. Eigenlijk net zoals tandenpoet sen het behoud van je gebit is. Regelmatig schoonmaken en gaten en scheuren afdich ten, houdt het beheersbaar.' Maar onderhoud kost geld en wordt daarom vaak uitgesteld. De Vries: 'Gelukkig niet bij monumentale panden. Daar is het onder houd doorgaans goed geregeld. Bij niet beschermde, maar karakteristieke gebou wen ligt dat anders. Kijk maar naar ontgin ningsboerderijen hier in Drenthe. Daar zie je overal dat groene waas op de rieten daken of onderaan de muren, met name aan de noordkant waar de zon niet komt.' Het verval is sluipend, maar blijft doorgaan. De Vries: 'Tenzij we de uitstoot van stikstof drastisch beperken. Zolang dat niet gebeurt, is bewustzijn bij eigenaren de enige manier om de schade te beperken. En bewustzijn bij Heemschut. Dit is geen acute bedreiging voor ons erfgoed, maar er is reden genoeg om het goed in de gaten te houden.' Stikstofschade aan tuinmuurtjes bij de onderofficierswoningen in Assen. juni 2020 HEEMSCHUT 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 31