Symbolisch en inspirerend Voor wie met Marc Nolden door Utrecht loopt, ontvouwt zich een nieuwe, parallelle wereld. Een schaduwwereld van stegen en sloppen, die zich letterlijk tussen, achter en zelfs in winkelpanden en huizen bevindt. Soms zijn het publieke en toegankelijke ver bindingen, nauwelijks te onder scheiden van reguliere straten. Soms zijn ze afgesloten door poorten en hekken, of puur fysiek, door vuilcontainers of opeengehoopte fietsen. Johanna van der Werff Ontsluiting Nolden, architect en oprichter van FREE- LANdSCHAP, creatief buro voor ruimte en strategie in Utrecht, kwam bij toeval in aan raking met dit vaak verborgen stedelijke net werk. Als stadsbewoner passeerde hij dage lijks een Utrechtse steeg, zonder daar echt aandacht aan te besteden, al fascineerde de verschijningsvorm hem. Toen hij er eens doorheen liep, werd hij geraakt door de sfeer en de verborgen geschiedenis ervan. Noldens nieuwsgierigheid was gewekt. Hij bracht de Utrechtse stegen, op projectba sis, systematisch en vanuit historisch kaart materiaal in kaart. Die inventarisatie leidde tot een mer a boire van liefst acht kilometer 28 juni 2020 Stegen stegen - meer dan 250 - alleen al binnen de singels van Utrecht. Overigens was het niet eenvoudig om een compleet beeld te krij gen. Het grootste deel van de stegen bleek onzichtbaar en slecht toegankelijk. De helft van de stegen op het minuutplan uit 1823 dat Nolden bij zijn veldwerk gebruikte, bleek verdwenen. Hoewel Utrecht een van de grootste en ver- fijndste stegennetwerken van Nederland en België bezit, is de Domstad niet de enige stad waar stegen onderdeel uitmaken van het stedelijke weefsel. Steden met een gro tendeels middeleeuws stratenpatroon, zoals Nijmegen, Delft en Deventer, kennen van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 28