Monumenten van de toekomst Gastcolumn Leen Verbeek is Commissaris van de Koning in Flevoland en voorzitter van de Federatie Ruimtelijke Kwaliteit. Begin maart is op Park Vliegbasis Soesterberg de nationale dialoog over bouwcultuur gehouden. Daar hebben vertegenwoordigers van markt, overheid, kunst, cultuur en ontwerp met elkaar en met bewo ners gesproken over hoe gezamenlijk kan worden gewerkt aan een kwalitatief aantrekkelijke leefomgeving. De grote woningbouwopgave, de noodzakelijke energietransitie en de maatregelen die we moeten nemen in het licht van de klimaat verandering. Centraal staat de Verklaring van Davos, in 2018 ondertekend door alle Europese ministers van Cultuur, die daarmee cultuur en erfgoed als vertrekpunt nemen voor een goede omge vingskwaliteit. Wij gebruiken nu de term Baukultur en benadrukken dat zorg en aandacht voor onze leefomgeving nodig is in het belang van alle bewoners van het land. De dialoog hierover is georganiseerd door de Federatie Ruimtelijke Kwaliteit, samen met Kunsten '92. De kwaliteit van de fysieke leefomgeving zal hoger op de agenda komen in Den Haag, bij gemeenten, waterschappen en in de Provin ciale Staten. Er is bij de overheid ambitie om bouwwerken te reali seren die over vijftig jaar erkend worden als monumenten van deze tijd. Het gaat niet alleen om gebouwen, maar ook om installaties voor duurzame energie en om de vormgeving van het landschap enz. Om kwaliteit te leveren is enthousiasme nodig bij investeerders en overheden, vakmanschap bij ontwerpers en adviseurs en draagvlak en actieve ondersteuning bij de bevolking. Dat vraagt om ontmoe ting, om dialoog. Bij het ontwerp van de Omgevingswet hebben we gezegd dat er maar één regel in die wet hoeft te staan: 'kwaliteit, gij zult het erover hebben!'. De dialoog over wat goed is en hoe het beter kan, zal nooit verstommen. Die wens is verhoord. Onze werelderfgoederen zijn niet zelden bouwwerken in onze strijd tegen het natuurgeweld - met name het hoge water - maar er zijn ook veel andere voorbeelden die onze cultuurhistorie kleur geven. In deze tijd worden we opnieuw door natuur bedreigd. Historisch gezien kunnen wij dergelijke bedreigingen aan. Onze culturele identiteit is daarbij een krachtig wapen, waarbij de identiteit niet alleen uit het verleden kan worden gehaald, maar steeds weer opnieuw gevormd moet worden. Daarbij zal de ontwerpkwaliteit van doorslaggevend belang blijken te zijn. juni 2020 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 27